Вилјануева де ла Серена

Вилјануева де ла Серена
city
Знаме на Вилјануева де ла Серена
Знаме
Амблем на Вилјануева де ла Серена
Амблем
Вилјануева де ла Серена is located in Шпанија
Вилјануева де ла Серена
Вилјануева де ла Серена
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°58′26″N 5°48′1″W / 38°58′26″N 5°48′1″W / 38.97389; -5.80028
Управа
 • ГрадоначалникМигел Анхел Мирандо Галјадас (www.villanuevadelaserena.es

Вилјануева де ла Серена — град во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Градот има население од 26.111 (2010)и е дел од поголемата градска средина со соседниот град Дон Бенито.

Основан е во XIII век под името Алдеануева де Меделјин, и градот бил важен центар за овчарите во средниот век. Овде е роден Педро де Валдивија кој го освоил Чиле за кралското семејство.

Местоположба

Сместен во округот Вегас Алтас, Вилјануева е главната порта во Ла Серена, уште еден округ во Екстремадура каде припаѓа историски. На растојание само од 5 км од Дон Бенито, создавајќи го Вилјануева дела Серена-Дон Бенито, градска заедница со 60.000 жители, создавајќи го најважниот земјоделски, индустриски и услужен центар во Екстремадура. Мерида и Бадахос се на соодветни растојанија од 58 и 116 км од Вилјануева де ла Серена.

Природната патека од Вегас дел Гвадијана започнува во овој град.

Other Languages