Вилјагонзало

Вилјагонзало
Амблем на Вилјагонзало
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВилјагонзало
Површина
 • Вкупна41 km2 (16 sq mi)
Надм. вис.237 m (778 ft)
Население (2005)
 • Вкупно1.336
 • Густина32,6/km2 (840/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Вилјагонзало — општина со метоположба во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.336 жители.


Other Languages
العربية: فيلاغونزالو
asturianu: Villagonzalo
تۆرکجه: بییاقنسالو
Bân-lâm-gú: Villagonzalo
català: Villagonzalo
English: Villagonzalo
español: Villagonzalo
Esperanto: Villagonzalo
euskara: Villagonzalo
français: Villagonzalo
interlingua: Villagonzalo
italiano: Villagonzalo
magyar: Villagonzalo
Bahasa Melayu: Villagonzalo
Nederlands: Villagonzalo
occitan: Villagonzalo
oʻzbekcha/ўзбекча: Villagonzalo
polski: Villagonzalo
português: Villagonzalo
română: Villagonzalo
русский: Вильягонсало
українська: Вільягонсало
Tiếng Việt: Villagonzalo
Winaray: Villagonzalo