Википедија:Консензус

Оваа страница документира официјално консензус. Ако се двоумите, прво дискутирајте на страницата за разговор.
Кратенки:
ВП:КОН
ВП:КОНСЕНЗУС
Најважното од оваа страница:
  • Консензусот е за тоа како уредувачите работат меѓусебно.
  • Консензусот е главниот модел на Википедија за уредувачко донесување на одлуки.
  • Принципите и напатствијата го документираат консензусот на заедницата, но не го создаваат истиот.

Консензусот е дел од принципите на Википедија за тоа како да се соработува со останатите корисници. Корисниците најчесто доаѓаат до консензус како природен производ на уредување на Википедија. Консензусот не мора да биде одобрен од сите корисници, така на пример ако мнозинството уредувачи се согласат со една верзија на некоја статија, тогаш најчесто има и мала група на уредувачи што мислат поинаку.

Причини за консензус

Консензусот на мал број корисници никогаш нема да го надмине консензусот на целата заедница, наместо тоа консензусот се користи како мала алатка за зајакнување на стандардите на Википедија. Секој спор треба да се разреши во согласност со релевантните правила и политики на Википедија. Корисниците постигнуваат консензус така што постигнуваат заедничко чувство за одредената тема, односно заедника прифатлива верзија на статијата.

Other Languages
azərbaycanca: Vikipediya:Konsensus
беларуская (тарашкевіца)‎: Вікіпэдыя:Кансэнсус
Bahasa Indonesia: Wikipedia:Konsensus
interlingua: Wikipedia:Consenso
oʻzbekcha/ўзбекча: Vikipediya:Konsensus
Simple English: Wikipedia:Consensus
slovenščina: Wikipedija:Soglasje
srpskohrvatski / српскохрватски: Wikipedia:Konsenzus
татарча/tatarça: Википедия:Консенсус