Венера-3

Венера-3 била советска автоматска научно-истражувачка станица (вештачки сателит) наменета за истражување на планетата Венера. Лансирана е на 16 ноември, 1965 година.

Текот на мисијата

Лансирана е на 16 ноември, 1965 година заедно со апаратот Венера-2. За време на летот кон венера биле испитувани далечинските радио врски, магнетското поле, космичкото зрачење, честичките со мала енергија, сончевата плазма и нејзиниот спектар, и микрометеорите.

По три и пол месеци од летот, на 1 март, 1966 година, на Венера се спуштила советската „Венера-3“, првиот вселенски брод кој слетал на некоја друга планета.

Венера-3 била конструирана да издржи високи атмосферски притисок, но по влегувањето во атмосферата на Венера изгубила секаков контакт со контролниот пункт на Земјата.

Other Languages
العربية: فينيرا 3
български: Венера 3
català: Venera 3
Чӑвашла: Венера-3
čeština: Veněra 3
Ελληνικά: Βενέρα 3
English: Venera 3
español: Venera 3
euskara: Venera 3
français: Venera 3
हिन्दी: वेनेरा 3
Bahasa Indonesia: Venera 3
italiano: Venera 3
עברית: ונרה 3
latviešu: Venera-3
magyar: Venyera–3
Nederlands: Venera 3
日本語: ベネラ3号
norsk: Venera 3
norsk nynorsk: Venera 3
occitan: Venera 3
polski: Wenera 3
português: Venera 3
русский: Венера-3
slovenčina: Venera-3
српски / srpski: Венера-3
suomi: Venera 3
svenska: Venera 3
українська: Венера-3
中文: 金星3號