Вексфорд (грофовија)

Вексфорд
Contae Loch Garman
Местоположба
center Вексфорд на карта
Статистики
Покраина:Ленстер
Глав. град:Вексфорд
Рег. табл.:WX
Површина:2.352 км²
Население (2006)131,615
Мреж. место: www.wexford.ie

Вексфорд (ирски -Contae Loch Garman, англиски -County Wexford) е грофовија во покраината Ленстер во југоисточниот дел на Ирска. Има површина од 2.352 км² и 131.615 жители.


Главен град е истоимениот Вексфорд, кој бил основан од Викинзите кои го нарекле 'Waesfjord', што значи „каллив брод“.

Other Languages
Cymraeg: Swydd Wexford
한국어: 웩스퍼드주
Bahasa Indonesia: County Wexford
Bahasa Melayu: County Wexford
Nederlands: County Wexford
norsk nynorsk: County Wexford
پنجابی: ویسٹفورڈ
português: Condado de Wexford
Simple English: County Wexford
slovenčina: Wexford (grófstvo)
српски / srpski: Вексфорд (округ)
Tiếng Việt: Wexford (hạt)