Вацлав Клаус

Вацлав Клаус.

Вацлав Клаус (чешки: Václav Klaus; 19 јуни 1941, Праг) е чешки политичар.

Биографија

Клаус бил поранешен претседател на Чехија, а исто така бил и премиер во период 1992-1997 година. Тој е еден од основачите на Граѓанската демократска партија (Чешка).

Дипломирал на Економскиот факултет во Прага 1962 година, а одредено време поминал на универзитети во Италија и САД.

После Плишаната револуција, како член на Граѓанскиот форум, станал министер на финансии. Во април основа десно ориентирана Граѓанска демократски партија (ГДП) и нејзин лидер останал до 2002 година.[1][2] Сега е почесен претседател.

После повеќепартиските избори 1992 ГДП станала најјака чешка партија, а Клаус станал претседател на Владата. И после изборите 1996 останал на тоа место. Премиер останува до наредните парламентарни избори 1998.

Како партијата изгубила на парламентарните избори 1998 и 2002, Вацлав Клаус одлучуил да се кандидира за претседател и чешкиот парламент го избира на тоа место. По втор пат избран за истата позиција на почетокот на 2008 година.

Other Languages
Alemannisch: Václav Klaus
asturianu: Václav Klaus
azərbaycanca: Vatslav Klaus
беларуская: Вацлаў Клаус
беларуская (тарашкевіца)‎: Вацлаў Клаўс
български: Вацлав Клаус
català: Václav Klaus
čeština: Václav Klaus
Deutsch: Václav Klaus
dolnoserbski: Václav Klaus
Ελληνικά: Βάτσλαφ Κλάους
English: Václav Klaus
español: Václav Klaus
Esperanto: Václav Klaus
euskara: Václav Klaus
français: Václav Klaus
Gaeilge: Václav Klaus
Gàidhlig: Václav Klaus
hornjoserbsce: Václav Klaus
Ilokano: Václav Klaus
Bahasa Indonesia: Václav Klaus
italiano: Václav Klaus
Basa Jawa: Václav Klaus
қазақша: Вацлав Клаус
latviešu: Vāclavs Klauss
Lëtzebuergesch: Václav Klaus
lietuvių: Václav Klaus
lumbaart: Václav Klaus
Nederlands: Václav Klaus
norsk nynorsk: Václav Klaus
occitan: Václav Klaus
oʻzbekcha/ўзбекча: Václav Klaus
português: Václav Klaus
română: Václav Klaus
Runa Simi: Václav Klaus
русский: Клаус, Вацлав
Simple English: Václav Klaus
slovenčina: Václav Klaus
slovenščina: Václav Klaus
српски / srpski: Вацлав Клаус
svenska: Václav Klaus
Türkçe: Václav Klaus
українська: Вацлав Клаус
Tiếng Việt: Václav Klaus
Yorùbá: Václav Klaus