Василиј I Македонецот

Василиј I Македонецот
Βασίλειος ὁ Μακεδών
Император на Источното римско царство

Solidus-Basil I with Constantine and Eudoxia-sb1703.jpg
Василиј I Македонецот, неговиот син Константин и неговата втора жена, царицата Евдокија Ингерина
Византиски император
На престол867 – 886
Крунисување866 (како совладетел на Михаил III)
ПретходникМихаил III
НаследникЛав VI
СопружникМарија (прва)
Евдокија Ингерина (втора)
Деца
Константин
Лав VI
Александар III
Стефан
ДинастијаМакедонска династија
Роден(а)околу 811
Тема Македонија
Починал(а)29 август 886
Константинопол

Василиј Први, наречен уште Македонецот, (грчки: Βασίλειος ὁ Μακεδών, о. 811- 29 август 886 год.) е византиски император кој е родоначалник на Македонската династија. По потекло Василиј бил Ерменец, од ерменска фамилија или мешано словенско-ерменска, која стотина години живеела во Адријанопол (сега Едрене), и поради тоа што бил роден во тема Македонија, во сите византиски извори е наречен Македонец, а неговата династија - династија на Македонците - „Македонос“[1][2][3]

Other Languages
Alemannisch: Basileios I.
العربية: باسل الأول
aragonés: Basilio I
čeština: Basileios I.
Deutsch: Basileios I.
Ελληνικά: Βασίλειος Α΄
English: Basil I
español: Basilio I
Esperanto: Bazilo la 1-a
français: Basile Ier
galego: Basilio I
Bahasa Indonesia: Basileios I Makedonia
Nederlands: Basileios I
oʻzbekcha/ўзбекча: Vasiliy 1Maqduniy
Scots: Basil I
slovenčina: Bazil I.
slovenščina: Bazilij I. Makedonec
srpskohrvatski / српскохрватски: Vasilije I Makedonac
svenska: Basileios I
Türkçe: I. Basileios
Tiếng Việt: Basileios I