Варваризми

Варваризми (грч. barbaros = странски, туѓ) се зборови или зборовни конструкции кои не се во согласност со нормите на даден стандарден јазик. Со други зборови, варваризмите се сметаат како отстапување од усвоените современите граматички или стилистички правила, на примерЧ мистер, сењора, сењорита, тет-а-тет, визави и др.) Варваризмите можат да се употребуваат и во уметничката литература за да се предаде специфичен местен колорит, да се отслика посебен амбиент во кој дејствуваат личностите, да се доближи до читателот едно специфично време од историјата и сл. Честопати варваризмите можат да се користат за иронизирање на настани, личности или поредок.


Other Languages
العربية: لفظ بربري
беларуская: Варварызм
беларуская (тарашкевіца)‎: Барбарызм
català: Barbarisme
Чӑвашла: Варваризм
čeština: Barbarismus
dansk: Barbarisme
eesti: Barbarism
Ελληνικά: Βαρβαρισμός
español: Barbarismo
euskara: Barbarismo
français: Barbarisme
italiano: Barbarismo
қазақша: Варваризм
Кыргызча: Варваризм
Latina: Barbarismus
latviešu: Barbarisms
lietuvių: Barbarizmas
magyar: Barbarizmus
Nederlands: Barbarisme
oʻzbekcha/ўзбекча: Varvarizmlar
polski: Barbaryzm
português: Barbarismo
română: Barbarism
русский: Варваризм
svenska: Barbarism
татарча/tatarça: Варваризм
Türkçe: Barbarizm
українська: Варваризм