Валје де Санта Ана

Валје де Санта Ана
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВалје де Санта Ана
Површина
 • Вкупна3 km2 (1 sq mi)
Надм. вис.505 m (1,657 ft)
Население (2006)
 • Вкупно1.230
 • Густина410,0/km2 (11,000/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Валје де Санта Ана — општина со местоположба во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.230 жители.


Other Languages