Валентина Терешкова

Советска поштенска марка со ликот на Валентина Терешкова.
Валентина Терешкова во 2015.

Валентина Владимировна Терешкова (7 март 1937), советски космонаут, прва жена која летна во вселената со вселенскиот брод „Восток 6“ на 16 јуни 1963 година и до 19 јуни 1963 година ја обиколи Земјата 48 пати, поминувајќи 1.960.000 километри.


Other Languages
azərbaycanca: Valentina Tereşkova
беларуская (тарашкевіца)‎: Валянціна Церашкова
Bikol Central: Valentina Tereshkova
Bahasa Indonesia: Valentina Tereshkova
لۊری شومالی: والنتینا ترشکوا
Bahasa Melayu: Valentina Tereshkova
norsk nynorsk: Valentina Teresjkova
oʻzbekcha/ўзбекча: Valentina Tereshkova
Simple English: Valentina Tereshkova
slovenščina: Valentina Tereškova
татарча/tatarça: Валентина Терешкова
vepsän kel’: Tereškova Valentina