Валенсија дел Вентосо

Валенсија дел Вентосо

Знаме
Амблем на Валенсија дел Вентосо
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВаленсија дел Вентосо
Површина
 • Вкупна99 km2 (38 sq mi)
Надм. вис.500 m (1,600 ft)
Население (2006)
 • Вкупно2.325
 • Густина23,5/km2 (610/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Валенсија дел Вентосо — општина сместена во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.325 жители.


Other Languages