Валдекабалјерос

Валдекабалјерос
државиШпанија
Автомна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВалдекабалјерос
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481000000481 м
Население (2006)
 • Вкупно1.264
 • Густина14,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Валдекабалјерос — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.264 жители.

Реката Гвадалупе се слева во устието Гвадијана кај браната Гарсија де Сола, која е на 1,5 км источно од Валдекабалјерос. Недовршената нуклеарна централа е во близина на градот.[1]

  • Наводи

Наводи


Other Languages
asturianu: Valdecaballeros
Bân-lâm-gú: Valdecaballeros
čeština: Valdecaballeros
español: Valdecaballeros
Esperanto: Valdecaballeros
français: Valdecaballeros
interlingua: Valdecaballeros
italiano: Valdecaballeros
Bahasa Melayu: Valdecaballeros
Nederlands: Valdecaballeros
oʻzbekcha/ўзбекча: Valdecaballeros
português: Valdecaballeros
română: Valdecaballeros
українська: Вальдекабальєрос
Tiếng Việt: Valdecaballeros