Валверде де Мерида

Валверде де Мерида
Грб на Валверде де Мерида
Грб
Валверде де Мерида is located in Шпанија
Валверде де Мерида
Валверде де Мерида
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°54′39″N 6°13′13″W / 38°54′39″N 6°13′13″W / 38.91083; -6.22028
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВалверде де Мерида
Управа
 • ГрадоначалникСилвија Варгас Фрутос
Површина
 • Вкупна52,7 км2 (203 ми2)
Надм. вис.&10000000000000267000000267 м
Население (2005)
 • Вкупно1.193
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
valverdedemerida.es

Валверде де Мерида — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.193 жители.


Other Languages