Валверде де Бургилјос

Валверде де Бургилјос
Амблем на Валверде де Бургилјос
Амблем
Валверде де Бургилјос is located in Шпанија
Валверде де Бургилјос
Валверде де Бургилјос
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°19′38″N 6°32′10″W / 38°19′38″N 6°32′10″W / 38.32722; -6.53611
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОкругРио Бодион
Управа
 • ГрадоначалникФранческо Домингуез Хара
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2009)
 • Вкупно322
 • Густина17/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (Матична страница

Валверде де Бургилјосопштина сместена во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 326 жители.


Other Languages