Валверде де Љерена

Валверде де Љерена
Амблем на Валверде де Љерена
Амблем
Валверде де Љерена is located in Шпанија
Валверде де Љерена
Валверде де Љерена
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°13′0″N 5°49′0″W / 38°13′0″N 5°49′0″W / 38.21667; -5.81667
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаВалверде де Љерена
Површина
 • Вкупна41,2 км2 (159 ми2)
Надм. вис.&10000000000000572000000572 м
Население (2010)
 • Вкупно763
 • Густина17,14/км2 (4,440/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (Ayuntamiento de Valverde de Llerena

Валверде де Љеренаопштина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Општината има население од 763 жители на површина од 41 км².

Местоположба

Сместена е во близина на Аилјонес кон Гвадалканал, до самиот раб на Севилја. Станува збор за населба сместена на гребен под ниок агол на ридест терен кој одговара на теренот на Сиера Морена.

Градот припаѓа на заедницата Екстремадура во покраината Бадахози правно под Љерена.

Other Languages