Вакцина

Џонас Салк во 1955 година, држи шишиња за одгледување на култура за полио вакцини.

Вакцината е биолошки препарат кој го зголемува имунитетот кон некоја болест.

Видови

Инактивирани вакцини

Вакцини добиени од цели микроорганизми кои се инактивирани по хемиски, термички или на друг начин. Овие вакцини не можат да ја повратат својата вирулентност, но обезбедуваат послаб имун одговор, поради што е потребно ревакцинирање. Во оваа група спаѓаат вакцината за детска парализа, беснило, колера, инфлуенца.

Атенуирани вакцини

Вакцини добиени од живи микроорганизми, кои се ослабени, најчесто со култивација во субоптимални услови (процес наречен атенуација) со што се намалува нивната способност да ја предизвикаат болеста. Несаканите ефекти се јавуваат кога ќе дојде до неконтролирано размножување на бактеријата од вакцината поради имунодефициенција.

Токсоид вакцини

Токсоид вакцините се добиени од инактивирани токсини од бактериите кои произведуваат токсини. Примери за вакви вакцини се вакцините за тетанус и дифтерија.

Вакцини со субединици

Овие вакцини се добиени од субединици на микроорганизмот кој ја предизвикува болеста, како што се специфични протеини и полисахариди.

Other Languages
Afrikaans: Entstof
العربية: لقاح
asturianu: Vacuna
Avañe'ẽ: Tasymombiaha
azərbaycanca: Vaksin
Bân-lâm-gú: E̍k-chu
беларуская: Вакцына
беларуская (тарашкевіца)‎: Вакцына
български: Ваксина
བོད་ཡིག: འབྲུམ་སྨན།
bosanski: Vakcina
català: Vacuna
čeština: Vakcína
dansk: Vaccine
Deutsch: Impfstoff
eesti: Vaktsiin
Ελληνικά: Εμβόλιο
English: Vaccine
español: Vacuna
Esperanto: Vakcino
euskara: Txerto
فارسی: واکسن
furlan: Vacine
galego: Vacina
한국어: 백신
hrvatski: Cjepivo
Bahasa Indonesia: Vaksin
íslenska: Bóluefni
italiano: Vaccino
עברית: חיסון
Basa Jawa: Vaksin
ქართული: ვაქცინა
қазақша: Вакцина
Kiswahili: Chanjo
Kreyòl ayisyen: Vaksen
Latina: Vaccinum
latviešu: Vakcīna
lietuvių: Vakcina
magyar: Védőoltás
മലയാളം: വാക്സിൻ
मराठी: लस
Bahasa Melayu: Vaksin
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ĭk-mièu
монгол: Вакцин
Nederlands: Vaccin
日本語: ワクチン
norsk: Vaksine
norsk nynorsk: Vaksine
ଓଡ଼ିଆ: ଟିକା
oʻzbekcha/ўзбекча: Vaksinalar
پنجابی: ویکسین
Patois: Vaxiin
ភាសាខ្មែរ: វ៉ាក់សាំង
polski: Szczepionka
português: Vacina
română: Vaccin
русский: Вакцина
саха тыла: Быһыы
Scots: Vaccine
shqip: Vaksina
සිංහල: Vaccine
Simple English: Vaccine
slovenščina: Cepivo
کوردی: کوتاو
српски / srpski: Вакцина
srpskohrvatski / српскохрватски: Vakcina
Basa Sunda: Vaksin
suomi: Rokote
తెలుగు: టీకా
тоҷикӣ: Ваксина
Türkçe: Aşı (tıp)
тыва дыл: Вакцина
українська: Вакцини
اردو: ویکسین
Tiếng Việt: Vắc-xin
Winaray: Bakuna
粵語: 疫苗
中文: 疫苗