Буркина Фасо
English: Burkina Faso

Буркина Фасо
Знаме Грб
Гесло"Unité, Progrès, Justice"(француски)
"Единство, Прогрес, Правса"
ХимнаUne Seule Nuit(француски)
Една единстевна ноќ

Главен градУагадугу
12°20′N 1°40′W / 12°20′N 1°40′W / 12.333; -1.667
Најголем град главниот град
Службен јазик француски
Признаени регионални јазици море, диула (бамбара)
Демоним Буркинец
Уредување полупретседателска република
 •  Претседател Блез Кампаоре
 •  Премиер Тертиус Зонго
Независност од Франција 
 •  Датум 5 август 1960 
Површина
 •  Вкупна 273,800 км2 (74-та)
 •  Вода (%) 0.1%
Население
 •  проценка за 2009 г. 15.746.232 (61-ва)
 •  Попис 2006 14.017.262 
 •  Густина 57.5 жит/км2 (145-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $17.802 милијарди[1] 
 •  По жител $1.267[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $8.116 милијарди[1] 
 •  По жител $578[1] 
Џиниев коеф. (2003)39.5
среден
ИЧР (2013) 0.388[2]
низок · 181ва
Валута Западноафрикански франк[3] (XOF)
Часовен појас (UTC+0)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC)
Се вози на десно
НДД .bf
Повик. бр. 226

Буркина Фасо (француски: Burkina Faso) — држава во Западна Африка без излез на море. Граничи со Мали на север, Нигер на исток, Бенин на југоисток, Того и Гана на југ и со Брегот на Слоновата Коска на југозапад.

Буркина Фасо има вкупна површина од 274.000 km² со 15.757.000 жители. Поранешното име на државата е Горна Волта, но на 4 август 1984 името на државата било променето во сегашното име од страна на претседателот Томас Санкара. Името доаѓа од називот за „земја на исправени луѓе“ на море и диула.

Главен град на Буркина Фасо е Уагадугу. Буркина Фасо ја стекнала својата независност од Франција во 1960 година и низ процесот на реоформување на државата повеќе системи на владеење биле променети. Денешен претседател на државата е Блез Компаоре. Според индексот на човеков развој, Буркина Фасо се наоѓа на последните шест места.

Other Languages
адыгабзэ: Буркина-Фасо
Afrikaans: Burkina Faso
Alemannisch: Burkina Faso
አማርኛ: ቡርኪና ፋሶ
Ænglisc: Burkina Faso
العربية: بوركينا فاسو
aragonés: Burkina Faso
arpetan: Burkina Fasô
asturianu: Burkina Fasu
azərbaycanca: Burkina-Faso
bamanankan: Burukina Faso
Banjar: Burkina Paso
Bân-lâm-gú: Burkina Faso
башҡортса: Буркина-Фасо
беларуская: Буркіна-Фасо
беларуская (тарашкевіца)‎: Буркіна-Фасо
Bikol Central: Burkina Faso
български: Буркина Фасо
bosanski: Burkina Faso
brezhoneg: Burkina Faso
català: Burkina Faso
Чӑвашла: Буркина Фасо
Cebuano: Burkina Faso
čeština: Burkina Faso
Chavacano de Zamboanga: Burkina Faso
chiShona: Burkina Faso
Cymraeg: Bwrcina Ffaso
davvisámegiella: Burkina Faso
Deutsch: Burkina Faso
ދިވެހިބަސް: ބުރުކީނާ ފާސޯ
dolnoserbski: Burkina Faso
Ελληνικά: Μπουρκίνα Φάσο
English: Burkina Faso
español: Burkina Faso
Esperanto: Burkino
estremeñu: Burquina Fasu
euskara: Burkina Faso
eʋegbe: Burkina Faso
Fiji Hindi: Burkina Faso
føroyskt: Burkina Faso
français: Burkina Faso
Fulfulde: Burkina Faso
Gagauz: Burkina Faso
Gàidhlig: Buirciona Faso
galego: Burkina Faso
Gĩkũyũ: Burkina Faso
客家語/Hak-kâ-ngî: Burkina Faso
Hawaiʻi: Burakina Faso
hornjoserbsce: Burkina Faso
hrvatski: Burkina Faso
Ilokano: Burkina Faso
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: বুর্কিনা ফাসো
Bahasa Indonesia: Burkina Faso
interlingua: Burkina Faso
Interlingue: Burkina Faso
isiZulu: IBukhina Faso
íslenska: Búrkína Fasó
italiano: Burkina Faso
Kabɩyɛ: Purkina Fasoo
Kapampangan: Burkina Faso
ქართული: ბურკინა-ფასო
қазақша: Буркина-Фасо
kernowek: Burkina Faso
Kinyarwanda: Burukina Faso
Kiswahili: Burkina Faso
Kreyòl ayisyen: Boukinafaso
Кыргызча: Буркина-Фасо
кырык мары: Буркина Фасо
لۊری شومالی: بۊرکینافاسو
Latina: Burkina Faso
latviešu: Burkinafaso
Lëtzebuergesch: Burkina Faso
lietuvių: Burkina Fasas
Limburgs: Burkina Faso
lingála: Burkina Faso
Lingua Franca Nova: Burcina Faso
Livvinkarjala: Burkina Faso
Luganda: Burkina Faso
lumbaart: Burkina Faso
magyar: Burkina Faso
Malagasy: Borkina Faso
მარგალური: ბურკინა-ფასო
مازِرونی: بورکینافاسو
Bahasa Melayu: Burkina Faso
Minangkabau: Burkina Faso
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Burkina Faso
Nāhuatl: Burquina Faso
Dorerin Naoero: Burkinabato
Nederlands: Burkina Faso
Nedersaksies: Burkina Faso
नेपाल भाषा: बुर्किना फासो
нохчийн: Буркина-Фасо
Nordfriisk: Burkiina Faaso
Norfuk / Pitkern: Burkina Faso
norsk nynorsk: Burkina Faso
Novial: Burkina Faso
occitan: Burkina Faso
oʻzbekcha/ўзбекча: Burkina Faso
پنجابی: برکینا فاسو
Papiamentu: Burkina Faso
Piemontèis: Burkina Faso
Plattdüütsch: Burkina Faso
polski: Burkina Faso
português: Burkina Faso
Qaraqalpaqsha: Burkina Faso
qırımtatarca: Burkina Faso
română: Burkina Faso
rumantsch: Burkina Faso
Runa Simi: Burkina Phasu
русиньскый: Буркіна Фасо
русский: Буркина-Фасо
саха тыла: Буркина Фасо
Gagana Samoa: Burkina Faso
संस्कृतम्: बुर्कीना-फासो
Sängö: Burkina Faso
Seeltersk: Burkina Faso
Sesotho: Burkina Faso
Sesotho sa Leboa: Burkina Faso
sicilianu: Burchina Fasu
Simple English: Burkina Faso
slovenčina: Burkina
slovenščina: Burkina Faso
ślůnski: Burkina Faso
Soomaaliga: Burkina Faso
српски / srpski: Буркина Фасо
srpskohrvatski / српскохрватски: Burkina Faso
svenska: Burkina Faso
Tagalog: Burkina Faso
Taqbaylit: Burkina Faso
татарча/tatarça: Буркина Фасо
ትግርኛ: ቡርኪና ፋሶ
ᏣᎳᎩ: ᏋᎩᎾ ᏩᏐ
Türkçe: Burkina Faso
Türkmençe: Burkina-Faso
українська: Буркіна-Фасо
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: بۇركىنا فاسو
Vahcuengh: Burkina Faso
vèneto: Burkina Faso
vepsän kel’: Burkina Faso
Tiếng Việt: Burkina Faso
Volapük: Burkinän
West-Vlams: Burkina Faso
Winaray: Burkina Faso
Xitsonga: Burkina Faso
Zazaki: Burkina Faso
Zeêuws: Burkina Faso
žemaitėška: Borkėna Fasos