Буенос Аирес

Буенос Аирес
Buenos Aires
Авенијата 9 јули, именувана во чест на Денот на независноста на Аргентина (9 јули, 1816)
Авенијата 9 јули, именувана во чест на Денот на независноста на Аргентина (9 јули, 1816)
Официјално знаме на Буенос Аирес
Знаме
Официјален грб на Буенос Аирес
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Буенос Аирес
Координати

Erioll world.svg 34°36′36.00″S, 58°22′11.99″W

Часовен појасUTC-3
Општи податоци
Име
- официјално
- изворно
Буенос Аирес
  Ciudad Autónoma de Buenos Aires
  Buenos Aires
Основан1536, 1580
Поштенски бројC1000-1499XXX (ISO: AR-C)
Повикувачки број011
Порталwww.buenosaires.gov.ar
Управа
Земја Аргентина
Шеф на владаHoracio Rodríguez Larreta
Географија
Површина
- копно
203 km²
203
Надморска височина20 m
Население
Население2 768 772 (2003)
Густина13 679,6 ж./km²
Податотека:Buenos Aires -Argentina- 136.jpg
Буенос Аирес

Буенос Аирес (шпански: Buenos Aires - „добар ветер, добар воздух“) е метропола и најголем град во Аргентина. Расположен е на десниот брег на реката Ла Плата при нејзиното влевање во Атланскиот Океан.

Населението на градот е 2 746 761 жители според пописот од 2005 година. Жителите на Буенос Аирес се главно Аргентинци од шпански и италијански потекла, но има со арапски, еврејски, кинески и корејски потекла.

Историја

Основач на првиот град кој денес се наоѓа на местото на Буенос Аирес бил шпанецот Педро де Медоса, под името Nuestra Señora Santa María del Buen Aire. Овој град бил напуштен во 1541 година за повторно да биде населен 1580 година. Самиот град не се ширел драстично сѐ до 18 век, кога станал многу важно поморско подрачје. Во 1776 година градот станал главен на тогашното кралство на Шпанија, под името Rio de la Plata. На почетокот од 19 век, градот имал население од околу 50 000 жители.

Во 1806 година, градот бил окупиран од страна на Британците. Шпанија во тој момент не била доволно силна за да го одбрани градот, па самото население се дигнало на бунт и само се ослободило. Тоа всушност ја претставува и борбата на Аргентина за самостојност. Со нападот на Наполеон Бонапарт над Шпанија, на 25 мај 1810 година била прогласена првата независна влада на Буенос Аирес. Независноста на Аргентина, пак, е прогласена на 9 јули 1816 година во градот Тукуман, на север од земјата.

Other Languages
Адыгэбзэ: Буенос Айрес
адыгабзэ: Буэнос Айрес
Afrikaans: Buenos Aires
Alemannisch: Buenos Aires
Ænglisc: Buenos Aires
العربية: بوينس آيرس
aragonés: Buenos Aires
arpetan: Buenos Aires
asturianu: Buenos Aires
Avañe'ẽ: Buenos Aires
Aymar aru: Buenos Aires
azərbaycanca: Buenos-Ayres
تۆرکجه: بوئنوس آیرس
bamanankan: Buenos Aires
Bân-lâm-gú: Buenos Aires
башҡортса: Буэнос-Айрес
беларуская: Буэнас-Айрэс
беларуская (тарашкевіца)‎: Буэнас-Айрэс
Bikol Central: Buenos Aires
български: Буенос Айрес
Boarisch: Buenos Aires
bosanski: Buenos Aires
brezhoneg: Buenos Aires
català: Buenos Aires
Cebuano: Buenos Aires
čeština: Buenos Aires
Chamoru: Buenos Aires
Chavacano de Zamboanga: Ciudad de Buenos Aires
Chi-Chewa: Buenos Aires
chiShona: Buenos Aires
Cymraeg: Buenos Aires
Deitsch: Buenos Aires
Deutsch: Buenos Aires
dolnoserbski: Buenos Aires
Ελληνικά: Μπουένος Άιρες
English: Buenos Aires
español: Buenos Aires
Esperanto: Bonaero
estremeñu: Buenos Aires
euskara: Buenos Aires
Fiji Hindi: Buenos Aires
føroyskt: Buenos Aires
français: Buenos Aires
Gaeilge: Buenos Aires
Gagauz: Buenos Aires
Gàidhlig: Buenos Aires
galego: Buenos Aires
ГӀалгӀай: Буэнос-Айрес
客家語/Hak-kâ-ngî: Buenos Aires
Hawaiʻi: Buenos Aires
hornjoserbsce: Buenos Aires
hrvatski: Buenos Aires
Ilokano: Buenos Aires
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: বুৱেনোস আইরেস
Bahasa Indonesia: Buenos Aires
interlingua: Buenos Aires
Interlingue: Buenos Aires
isiZulu: Buenos Aires
íslenska: Búenos Aíres
italiano: Buenos Aires
Basa Jawa: Buenos Aires
Kabɩyɛ: Puyenezɛrɩ
kalaallisut: Buenos Aires
қазақша: Буэнос-Айрес
kernowek: Buenos Aires
Kinyarwanda: Buenos Aires
Kirundi: Buenos Aires
Kiswahili: Buenos Aires
Kreyòl ayisyen: Bwènozè
kurdî: Buenos Aires
Кыргызча: Буэнос-Айрес
Ladino: Buenos Ayres
لۊری شومالی: بوئنس آیرس
Latina: Bonus Aër
latviešu: Buenosairesa
Lëtzebuergesch: Buenos Aires
lietuvių: Buenos Airės
Ligure: Bonesàire
Limburgs: Buenos Aires
lingála: Buenos Aires
Lingua Franca Nova: Buenos Aires
Livvinkarjala: Buenos-Aires
la .lojban.: buenosaires
lumbaart: Buenos Aires
magyar: Buenos Aires
Malagasy: Buenos Aires
Māori: Buenos Aires
მარგალური: ბუენოს–აირესი
Bahasa Melayu: Buenos Aires
Baso Minangkabau: Buenos Aires
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Buenos Aires
Mirandés: Buonos Aires
Nāhuatl: Buenos Aires
Na Vosa Vakaviti: Buenos Aires
नेपाल भाषा: बुयनोस आयरेस
Napulitano: Buenos Aires
нохчийн: Буэнос-Айрес
norsk nynorsk: Buenos Aires
Nouormand: Bouonézâr
occitan: Buenos Aires
oʻzbekcha/ўзбекча: Buenos Ayres
ਪੰਜਾਬੀ: ਬੁਏਨਸ ਆਇਰਸ
Pangasinan: Buenos Aires
پنجابی: بیونس آئرس
Papiamentu: Buenos Aires
Patois: Buenos Aires
Picard: Buenos Aires
Piemontèis: Buenos Aires
polski: Buenos Aires
português: Buenos Aires
Qaraqalpaqsha: Buenos-Ayres
qırımtatarca: Buenos Ayres
reo tahiti: Buenos Aires
română: Buenos Aires
Romani: Buenos Aires
rumantsch: Buenos Aires
Runa Simi: Buenos Aires
русиньскый: Буенос Аірес
русский: Буэнос-Айрес
саха тыла: Буэнос Айрес
Seeltersk: Buenos Aires
Sesotho: Buenos Aires
sicilianu: Buenos Aires
Simple English: Buenos Aires
slovenčina: Buenos Aires
slovenščina: Buenos Aires
ślůnski: Buenos Aires
Soomaaliga: Buenos Aires
српски / srpski: Буенос Ајрес
srpskohrvatski / српскохрватски: Buenos Aires
svenska: Buenos Aires
Taqbaylit: Buenos Aires
tarandíne: Buenos Aires
татарча/tatarça: Буэнос-Айрес
Tsetsêhestâhese: Buenos Aires
Türkçe: Buenos Aires
Türkmençe: Buenos-Aýres
українська: Буенос-Айрес
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Buénos Ayrés
Vahcuengh: Buenos Aires
vèneto: Buenos Aires
vepsän kel’: Buenos Aires
Tiếng Việt: Buenos Aires
Volapük: Buenos Aires
Winaray: Buenos Aires
Yorùbá: Buenos Aires
Zazaki: Buenos Aires
Zeêuws: Buenos Aires
žemaitėška: Buenas Airēs