Бреша
English: Brescia

Бреша
Brèsa
општина
Città di Brescia
Панорама на Бреша
Панорама на Бреша
Знаме на Бреша
Знаме
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаБреша (BS)
ПоделоциФорначи, Сант’Еуфемија, Сан Поло, Ураго Мела, Сант’Ана, Момпјано
Управа
 • ГрадоначалникАдријано Пароли (PdL)
Површина
 • Вкупна90,7 км2 (350 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (April 2011)
 • Вкупно197.250
 • Густина220/км2 (560/ми2)
ДемонимБрешанци
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.25100
Повик. бр.030
Светец-заштитникМатична страница

Бреша (италијански: Brescia; ломбардски: Brèsa; латински: Brixia) е град и општина во регионот Ломбардија во северна Италија. Се наоѓа во подножјето на Алпите, помеѓу Мела и Навилјо. Тој е втор најголем град во Ломбардија, веднаш зад главниот град Милано. Бреша е позната како „Лавица на Италија“ (Leonessa d'Italia) поради десетте дена на популарното востание против Австријците во текот на пролетта во 1849.

Градот е административно седиште на истоимената покраина, една од најголемите во Италија, со околу 1,2 милиони жители. Античкиот град Бриксија (Бреша) бил важен регионален центар од предримско време. Бројни римски и средновековни споменици се зачувани, а меѓу попознатите се наоѓа замокот. Градот е центар на третата најголема индустриска зона во Италија, насочена кон машинската и автомобилската индустрија, како и производителите на огнено оружје. Компаниите обично се мали или средни претпријатија, често во семејна сопственост. Финансискиот сектор е исто така голем работодавец, додека туризмот е доста развиен поради близината на езерата Гарда и Изео, како и Алпите.

Меѓународни односи

Во Бразил се наоѓа град наречен Нова Бреша. Името му е доделено од неговите први жители, кои потекнувале од Бреша.

Збратимени градови

Бреша е збратимен со:

Извори

Public Domain Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)
 Оваа статија содржи текст од дело сега во јавна сопственост „“. [1]

Надворешни врски

Other Languages
العربية: بريشا
asturianu: Brescia
azərbaycanca: Breşia
تۆرکجه: برشا
беларуская: Брэшыя
български: Бреша
brezhoneg: Brescia
català: Brescia
čeština: Brescia
corsu: Brescia
dansk: Brescia
Deutsch: Brescia
eesti: Brescia
Ελληνικά: Μπρέσια
emiliàn e rumagnòl: Brësa
English: Brescia
español: Brescia
Esperanto: Breŝo
euskara: Brescia
فارسی: برشا
français: Brescia
Gaeilge: Brescia
galego: Brescia
한국어: 브레시아
հայերեն: Բրեշիա
hrvatski: Brescia
Ido: Brescia
Bahasa Indonesia: Brescia
interlingua: Brescia
italiano: Brescia
עברית: ברשה
ქართული: ბრეშა
Kiswahili: Brescia
Latina: Brixia
latviešu: Breša
lietuvių: Breša
lumbaart: Brèsa
magyar: Brescia
مصرى: بريشا
Bahasa Melayu: Brescia
Nederlands: Brescia (stad)
日本語: ブレシア
Napulitano: Brescia
norsk: Brescia
norsk nynorsk: Brescia
occitan: Breissa
oʻzbekcha/ўзбекча: Bresha
پنجابی: بریسیا
Piemontèis: Bressia
Plattdüütsch: Brescia
polski: Brescia
português: Bréscia
română: Brescia
Runa Simi: Brescia
русский: Брешиа
संस्कृतम्: ब्रेशिया
sardu: Brescia
Scots: Brescia
shqip: Bresha
sicilianu: Brescia
Simple English: Brescia
slovenčina: Brescia (mesto)
slovenščina: Brescia
ślůnski: Brescia
српски / srpski: Бреша
srpskohrvatski / српскохрватски: Brescia
suomi: Brescia
svenska: Brescia
tarandíne: Brescia
татарча/tatarça: Брешия
Türkçe: Brescia
українська: Брешія
اردو: بریشا
vèneto: Bressa
Tiếng Việt: Brescia
Volapük: Brescia
Winaray: Brescia
吴语: 布雷西亚
粵語: 布雷西亞
中文: 布雷西亚