Боцкоглавци

Боцкоглавци
Боцкоглавци
C wegeneri.JPG
Corynosoma wegeneri
Научна класификација [ у ]
Царство:Животни
(нерангирано):Првоусни
(нерангирано):Спирални животни
(нерангирано):Платизои
Тип:Боцкоглавци
Koelreuther, 1771[1]

Боцкоглавците (науч. Acanthocephala) се група која вклучува најчесто мали и облигатно-паразитски црвовидни животни, со околу 1000 видови, што го прави овој тип среден по големина. Ларвите на овие организми паразитираат во хемоцелот на членконогите (ракови, стоногалки и инсекти), додека возрасните живеат во системот за варење на ’рбетниците (во прв ред тоа се коскените риби). Речиси сите се космополитски организми (поседуваат голема валенца на домаќини), освен неколку, кои имаат ограничена географска распространетост (строго специфични за домаќинот). Исто така, боцкоглавци се најдени и во риби кои живеат во абисалот и ултраабисалот.

Боцкоглавците имаат напреден план на градба на своето тело, односно поседуваат примарна телесна празнина (псевдоцелом), но кај нив отсуствува сегментација. За разлика од останатите паразитски животни, тие не се толку распространети и чести.[1]

Other Languages
azərbaycanca: Tikanbaşlılar
башҡортса: Сусҡа селәүсене
беларуская: Скрэбні
català: Acantocèfals
Cebuano: Ulod nga hok
čeština: Vrtejši
Deutsch: Kratzwürmer
Ελληνικά: Ακανθοκέφαλα
español: Acanthocephala
Esperanto: Acanthocephala
français: Acanthocephala
한국어: 구두동물
हिन्दी: कंटशीर्ष
hrvatski: Kukaši
Bahasa Indonesia: Acanthocephala
interlingua: Acanthocephalos
italiano: Acanthocephala
қазақша: Скребнилер
latviešu: Kāšgalvjtārpi
Limburgs: Haokwörm
Bahasa Melayu: Cacing kerawit
Nederlands: Haakwormen
日本語: 鉤頭動物
Nordfriisk: Haagwirmer
norsk: Krassere
polski: Kolcogłowy
português: Acanthocephala
română: Acanthocephala
русский: Скребни
Simple English: Acanthocephala
slovenčina: Háčikohlavce
српски / srpski: Акантоцефале
svenska: Hakmaskar
українська: Акантоцефали