Бориум
English: Bohrium

Бориум  (107Bh)
Општи својства
Име и симболбориум (Bh)
Бориумот во периодниот систем
Водород (двоатомски неметал)
Хелиум (благороден гас)
Литиум (алкален метал)
Берилиум (земноалкален метал)
Бор (металоид)
Јаглерод (повеќеатомски неметал)
Азот (двоатомски неметал)
Кислород (двоатомски неметал)
Флуор (двоатомски неметал)
Неон (благороден гас)
Натриум (алкален метал)
Магнезиум (земноалкален метал)
Алуминиум (слаб метал)
Силициум (металоид)
Фосфор (повеќеатомски неметал)
Сулфур (повеќеатомски неметал)
Хлор (двоатомски неметал)
Аргон (благороден гас)
Калиум (алкален метал)
Калциум (земноалкален метал)
Скандиум (преоден метал)
Титан (преоден метал)
Ванадиум (преоден метал)
Хром (преоден метал)
Манган (преоден метал)
Железо (преоден метал)
Кобалт (преоден метал)
Никел (преоден метал)
Бакар (преоден метал)
Цинк (преоден метал)
Галиум (слаб метал)
Германиум (металоид)
Арсен (металоид)
Селен (повеќеатомски неметал)
Бром (двоатомски неметал)
Криптон (благороден гас)
Рубидиум (алкален метал)
Стронциум (земноалкален метал)
Итриум (преоден метал)
Циркониум (преоден метал)
Ниобиум (преоден метал)
Молибден (преоден метал)
Технициум (преоден метал)
Рутениум (преоден метал)
Родиум (преоден метал)
Паладиум (преоден метал)
Сребро (преоден метал)
Кадмиум (преоден метал)
Индиум (слаб метал)
Калај (слаб метал)
Антимон (металоид)
Телур (металоид)
Јод (двоатомски неметал)
Ксенон (благороден гас)
Цезиум (алкален метал)
Бариум (земноалкален метал)
Лантан (лантаноид)
Цериум (лантаноид)
Празеодиум (лантаноид)
Неодиум (лантаноид)
Прометиум (лантаноид)
Самариум (лантаноид)
Европиум (лантаноид)
Гадолиниум (лантаноид)
Тербиум (лантаноид)
Диспрозиум (лантаноид)
Холмиум (лантаноид)
Ербиум (лантаноид)
Тулиум (лантаноид)
Итербиум (лантаноид)
Лутециум (лантаноид)
Хафниум (преоден метал)
Тантал (преоден метал)
Волфрам (преоден метал)
Рениум (преоден метал)
Осмиум (преоден метал)
Иридиум (преоден метал)
Платина (преоден метал)
Злато (преоден метал)
Жива (преоден метал)
Талиум (слаб метал)
Олово (слаб метал)
Бизмут (слаб метал)
Полониум (слаб метал)
Астат (металоид)
Радон (благороден гас)
Франциум (алкален метал)
Радиум (земноалкален метал)
Актиниум (актиноид)
Ториум (актиноид)
Протактиниум (актиноид)
Ураниум (актиноид)
Нептуниум (актиноид)
Плутониум (актиноид)
Америциум (актиноид)
Кириум (актиноид)
Берклиум (актиноид)
Калифорниум (актиноид)
Ајнштајниум (актиноид)
Фермиум (актиноид)
Менделевиум (актиноид)
Нобелиум (актиноид)
Лоренциум (актиноид)
Радерфордиум (преоден метал)
Дубниум (преоден метал)
Сиборгиум (преоден метал)
Бориум (преоден метал)
Хасиум (преоден метал)
Мајтнериум (непознати хемиски својства)
Дармштатиум (непознати хемиски својства)
Рентгениум (непознати хемиски својства)
Копернициум (преоден метал)
Нихониум (непознати хемиски својства)
Флеровиум (слаб метал)
Московиум (непознати хемиски својства)
Ливермориум (непознати хемиски својства)
Тенесин (непознати хемиски својства)
Оганесон (непознати хемиски својства)
Re

Bh

(Upe)
бориумхасиум
Атомски број107
Стандардна атомска тежина (Ar)[270]
Категорија  преоден метал
Група и блокгрупа 7, d-блок
ПериодаVII периода
Електронска конфигурација[Rn] 5f14 6d5 7s2 (пресметана)[1][2]
по обвивка
2, 8, 18, 32, 32, 13, 2 (предвидени)
Физички својства
Фазацврста (предвидена)[3]
Густина близу с.т.37,1 г/см3 (предвидена)[2][4]
Атомски својства
Оксидациони степени7, (5), (4), (3)[2][4] ​(предвидувања)
Енергии на јонизацијаI: 742,9 kJ/mol
II: 1.688,5 kJ/mol
II: 2.566,5 kJ/mol
(повеќе) (претпоставки)[2]
Атомски полупречникемпириски: 128 пм (предвиден)[2]
Ковалентен полупречник141 пм (претпоставка)[5]
Разни податоци
Кристална структура ​шестаголна збиена (шаз)
Кристалната структура на бориумот

(предвидена)[3]
CAS-број54037-14-8
Историја
Наречен поспоред Нилс Бор
ОткриенГермански институт за истражување на тешки јони (1981)
Најстабилни изотопи
Главна статија: Изотопи на бориумот
изоПЗполураспадРРРЕ (MeV)РП
274Bhвеш~54 s[6]α8,8Db
272Bhвеш9,8 sα9,02Db
271Bhвеш1.2 s[7]α9,35[7]Db
270Bhsyn61 sα8,93Db
267Bhsyn17 sα8,83Db
| наводи | Википодатоци

Бориум (Bh, лат. bohrium), кој претходно го носел името унилесептиум (Uns), е преоден метал. [8] Името го добил по данскиот физичар Нилс Бор.[9]

Историја

Прв пат го добиле Русите во градот Дубна во 1976 година. Најзаслужен за тоа се Јуриј Оганесјан, кој ја предводел истражувачката екипа во Обединетиот институт за нуклеарни истражувања (и по кој е наречен елементот оганесон). Таму е добиен изотопот 261Bh со време на распаѓање од 10 ms. Атомот на бориум е добиен со бомбардирање на бизмут -204 и од јадрото на хром 54.

Во 1981 година германскиот научник под водство на Армавбустер и Минценберг е добиен изотопот 262Bh.

Германците го предложиле називот нилсбор, за да го наградат Нилс Бор, а русите го сакале имаето дибниум. Несогласувањата довеле до тоа елементот привремено да го добие името Unilseptium.

Во 1994 година комитетот IUPACа, го предложил името бориум. Сепак несогласувањата постоеле се до 1997 година кога елементот го добил денешниот назив.

Other Languages
Afrikaans: Bohrium
አማርኛ: ቦህሪየም
العربية: بوريوم
aragonés: Bohrio
armãneashti: Bohriu
asturianu: Bohriu
azərbaycanca: Borium
Bân-lâm-gú: Bohrium
беларуская: Борый
беларуская (тарашкевіца)‎: Борыюм
भोजपुरी: बोरियम (तत्व)
български: Борий
བོད་ཡིག: བོཧ་རིམ།
bosanski: Borij
brezhoneg: Bohriom
català: Bohri
Чӑвашла: Бори
Cebuano: Bohryo
čeština: Bohrium
corsu: Bohriu
Cymraeg: Bohriwm
dansk: Bohrium
Deutsch: Bohrium
eesti: Bohrium
Ελληνικά: Μπόριο
English: Bohrium
español: Bohrio
Esperanto: Boriumo
euskara: Bohrio
فارسی: بوهریم
Fiji Hindi: Bohrium
français: Bohrium
furlan: Bohri
Gaeilge: Bóiriam
Gaelg: Bohrium
Gàidhlig: Bohrium
galego: Bohrio
ગુજરાતી: બોહ્રીયમ
客家語/Hak-kâ-ngî: Bohrium
хальмг: Борум
한국어: 보륨
հայերեն: Բորիում
हिन्दी: बोरियम
hrvatski: Borij
Ido: Boriumo
Bahasa Indonesia: Bohrium
interlingua: Bohrium
italiano: Bohrio
עברית: בוהריום
Jawa: Bohrium
Kabɩyɛ: Bɔrɩyɔm
қазақша: Борий
Kiswahili: Bohri
коми: Борий
Kreyòl ayisyen: Bòryòm
kurdî: Bohriyûm
Кыргызча: Борий
кырык мары: Борий
Latina: Bohrium
latviešu: Borijs
Lëtzebuergesch: Bohrium
lietuvių: Boris
Ligure: Bohrio
Limburgs: Bohrium
la .lojban.: jinmrbori
magyar: Bohrium
മലയാളം: ബോറിയം
मराठी: बोहरियम
Bahasa Melayu: Bohrium
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Bohrium
монгол: Бори
Nederlands: Bohrium
नेपाली: बोरियम
नेपाल भाषा: बोरियम
日本語: ボーリウム
Nordfriisk: Bohrium
norsk: Bohrium
norsk nynorsk: Bohrium
ଓଡ଼ିଆ: ବୋଃରିଅମ
oʻzbekcha/ўзбекча: Boriy (unsur)
पालि: बोरियम
پنجابی: بوہریم
português: Bóhrio
română: Bohriu
Runa Simi: Bohriyu
русский: Борий
संस्कृतम्: बोरियम
Scots: Bohrium
Seeltersk: Bohrium
shqip: Bohriumi
sicilianu: Bohriu
Simple English: Bohrium
slovenčina: Bohrium
slovenščina: Borij
Soomaaliga: Bohriyaam
کوردی: بۆریۆم
српски / srpski: Боријум
srpskohrvatski / српскохрватски: Borijum
suomi: Bohrium
svenska: Bohrium
Tagalog: Boryo
தமிழ்: போரியம்
татарча/tatarça: Борий
తెలుగు: బోరియం
Türkçe: Bohriyum
українська: Борій
اردو: بورئیم
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: بوھرىي
vepsän kel’: Borii
Tiếng Việt: Bohri
文言: 𨨏
Winaray: Bohryo
Yorùbá: Bohriomu
粵語: 𨨏
中文: 𨨏