Борис Елцин

Борис Николаевич Ельцин.jpg
Роден1 февруари 1931
Бутка, СССР
Починал23 април 2007
Москва, Русија

Борис Николаевич Елцин (руски: Борѝс Никола̀евич Ѐльцин) — првиот претседател на Руската федерација.

Роден е на 1 февруари 1931 година во селото Бутка во близина на Свердловск, СССР. Во текот на 1955 година дипломирал по градежништво. Во текот на студентските си години, Елцин се занимавал со одбојка. Во 1961 година станал член на Комунистичката партија на СССР. Имал брз напредок низ партиската хиерархија за во 1975 година стане секретар во Свердловск, таен советски град, во кој има исклучиво воена индустрија. Михаил Горбачов во 1985 одлучил да го назначи за градоначалник на Москва, чија главна цел била да се справи со корупцијата во градот и партијата.

Реформаторската ревност на Елцин им пречела на многумина „стари комунисти“, кое довело до негов судир со Горбачов. Во 1988 година го напуштил Политбирото. И покрај прогонот тој останал популарен меѓу народот.

По распаѓањето на СССР Елцин го превзел раководството со Руската федерација. Бил избран за претседател во два мандата. Во август 1991 година најтврдокорните комунисти се обиделе да изведат воен удар против Горбачов. Елцин успеал да го спречи тоа и да го врати Михаил на чело на државата. Во тие моменти маестрално го искористил обидот за пуч за јавно да ги дискредитира и Горбачов и заговорниците. По ова тој ја забранил Комунистичката партија, што до крајот на 1991 година, довело и до конечно распаѓање на Советскиот сојуз. Од тој момент, Елцин станал претседател на самостојна Русија.

Две години подоцна, во 1993, рускиот парламент повторно се нашол под опсада, но овојпат тенковите излегле по наредба на Елцин. Опозиционите пратеници се противиле на повикот за нови избори, што гарантирано значело дека истите ќе ги исфрли од парламентот. По акцијата на војската, бунтовниците се предале.

Во 1994 година, руската војска се одидела да го смири бунтот во далечната јужна република Чеченија. Резултатот на војната бил десетици илјади убиени, целосно уништени градови и срамен пораз за моќната руска армија. И покрај моќната опозиција од комунистичката парија, Елцин на изборите во 1996 успеал да се воскресне и со енергична кампања повторно да ги добие претседателските избори. Ова беше времето кога Руската приватизација создала мал број на т.н руски олигарси, кои станале побогати и повлијателни и од самиот претседател.

Во ноември 1996 година, во централната московска болница, на Елцин му била извршена успешна операција за петократен бајпас. Два месеца подоцна бил повторно хоспитализиран како резултат на пневмонија. Лошата здравствена состојба значително ја намалило неговата контрола над власта, која се повеќе била разграбувана од неговите блиски соработници. Откако во рок од 2 години разреши вкупно 4 премиери, во август 1999 година, за претседател на владата го назначил поранешниот шпион Владимир Путин. На 31 декември 1999 Елцин го прави својот најнеочекуван потег, објавувајќи дека се повлекува од претседателската позиција и на своето место го назначи дотогашниот премиер Владимир Путин, со кој потпишал указ кој гарантирал дека Елцин нема да биде судствено испитуван.

Починал на 76 години на 23 април 2007 година.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547)Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар ICoat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917)Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај IIFlag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991)Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил ГорбачовFlag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–)Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир ПутинFlag of Russia.svg
Other Languages
Afrikaans: Boris Jeltsin
العربية: بوريس يلتسن
aragonés: Boris Yeltsin
asturianu: Borís Yeltsin
Aymar aru: Boris Yeltsin
azərbaycanca: Boris Yeltsin
Bân-lâm-gú: Boris Yeltsin
беларуская (тарашкевіца)‎: Барыс Ельцын
Bikol Central: Boris Yeltsin
български: Борис Елцин
bosanski: Boris Jeljcin
brezhoneg: Boris Yeltsin
čeština: Boris Jelcin
Cymraeg: Boris Yeltsin
davvisámegiella: Boris Jeltsin
English: Boris Yeltsin
español: Borís Yeltsin
Esperanto: Boris Jelcin
euskara: Boris Jeltsin
français: Boris Eltsine
Gaeilge: Boris Yeltsin
galego: Boris Eltsin
客家語/Hak-kâ-ngî: Boris Yeltsin
한국어: 보리스 옐친
հայերեն: Բորիս Ելցին
hrvatski: Boris Jeljcin
Bahasa Indonesia: Boris Yeltsin
íslenska: Boris Jeltsín
Basa Jawa: Boris Yeltsin
ქართული: ბორის ელცინი
Kiswahili: Boris Yeltsin
Кыргызча: Борис Ельцин
latviešu: Boriss Jeļcins
lietuvių: Borisas Jelcinas
Malagasy: Boris Yeltsin
მარგალური: ბორის ელცინი
مازِرونی: بوریس یلتسین
Bahasa Melayu: Boris Yeltsin
Baso Minangkabau: Boris Yeltsin
Nederlands: Boris Jeltsin
नेपाल भाषा: बोरिस येल्सिन
norsk nynorsk: Boris Jeltsin
oʻzbekcha/ўзбекча: Boris Yeltsin
پنجابی: بورس یلسن
polski: Borys Jelcyn
português: Boris Iéltsin
română: Boris Elțîn
Runa Simi: Boris Yeltsin
sicilianu: Boris Eltsin
Simple English: Boris Yeltsin
slovenščina: Boris Jelcin
ślůnski: Boris Jelcin
српски / srpski: Борис Јељцин
srpskohrvatski / српскохрватски: Boris Jeljcin
svenska: Boris Jeltsin
татарча/tatarça: Борис Ельцин
Türkçe: Boris Yeltsin
vepsän kel’: Jel'cin Boris
Winaray: Boris Yeltsin
Yorùbá: Boris Yeltsin
粵語: 葉利欽
žemaitėška: Borisos Jelcins