Боречки вештини
English: Martial arts

Боречки вештини или Борбени вештини се систем на кодифицирани вежби и традицији на борба. Сите борбени вештини имаат за цел, физички да победат друго лице, или за лична одбрана од физички закани.

Некои од боречките вештини превземаат голем дел од нивната теорија од систем на верување. Конкретно Будизмот се практикува во хармонија со другите, како шо се Хиндуизам, Даоизам, Конфуцијанизам и Шинато, додека другите го следат кодот на честа. Боречките вештини се сметаат за уметност и знаност. Дел од вештините се претставуваат најчесто како борбен спорт а дел од нив се претставуваат како натпревар во форми, кои се составен дел во повеќето од борбените вештини, кои на поглед се како танец - плес.[1]

Името боречки вештини произлегува од уметноста на војувањето (добиено од имињата: Марс / Арес во митологијата богот на војната) и доаѓа од XV век. Значењето се однесува на она што сега се познато како Европски историски боречки вештини, конкретно денес познато како историскио Мечување. Денес боречките вештини, најчесто се поврзуваат со азиските борбени стилови, а особено борбата против вештини, кои потекнуваат од Источна Азија. Терминот во наредна употреба, може да се однесува на секоја кодифицирана борба против системот, без оглед на потеклото. Учесник во боречки вештини, е познат како боречки уметник. Боречките вештини потекнувале и се испополнувале во и од различни култури и различни времиња.

Наводи

Надворешни врски

  • IPON — македонски портал за воречки вештини
Other Languages
Afrikaans: Vegkuns
Alemannisch: Kampfkunst
العربية: فنون قتالية
aragonés: Arte marcial
অসমীয়া: সমৰ কলা
asturianu: Arte marcial
azərbaycanca: Döyüş sənəti
Bân-lâm-gú: Bú-su̍t
беларуская: Баявыя мастацтвы
беларуская (тарашкевіца)‎: Баявыя мастацтвы
български: Бойно изкуство
brezhoneg: Arzoù emgannañ
català: Art marcial
čeština: Bojové umění
Chavacano de Zamboanga: Arte marcial
Cymraeg: Crefft ymladd
Deutsch: Kampfkunst
emiliàn e rumagnòl: Ärt marzièl
English: Martial arts
español: Arte marcial
Esperanto: Luktosporto
euskara: Borroka-arte
Fiji Hindi: Martial arts
français: Art martial
galego: Arte marcial
ગુજરાતી: માર્શલ આર્ટસ
한국어: 무예
Bahasa Indonesia: Seni bela diri
interlingua: Arte martial
íslenska: Bardagaíþrótt
italiano: Arte marziale
қазақша: Жекпе-жек
latviešu: Cīņas māksla
lietuvių: Kovos menai
Lingua Franca Nova: Artes militar
മലയാളം: ആയോധനകല
Bahasa Melayu: Seni bela diri
Mirandés: Artes marciales
မြန်မာဘာသာ: သိုင်းပညာ
Nederlands: Vechtkunst
नेपाल भाषा: मार्सल आर्ट
日本語: 格闘技
Napulitano: Arte marziale
нохчийн: Вовшахлатар
norsk: Kampkunst
norsk nynorsk: Kampsport
occitan: Art marcial
ਪੰਜਾਬੀ: ਜੰਗੀ ਕਲਾ
پنجابی: مارشل آرٹس
Piemontèis: Art marsial
polski: Sztuki walki
português: Artes marciais
română: Arte marțiale
sicilianu: Arti marziali
Simple English: Martial arts
slovenčina: Bojové umenie
slovenščina: Borilne veščine
srpskohrvatski / српскохрватски: Borilačke vještine
svenska: Stridskonst
українська: Бойові мистецтва
Tiếng Việt: Võ thuật
Winaray: Arte marsyal
吴语: 武术
ייִדיש: קאמפקונסט
粵語: 功夫
žemaitėška: Kuovas menā
中文: 武術