Блуз рок

Блуз рок
Стилско потекло:Електричен блуз
Британски блуз
Рокенрол
Културно потекло:Средината на 1960те, ОК, САД
Својствени инструменти:Електрична гитара, бас гитара, тапани, вокали, Хамонд орган, пијано, хармоника
Популарен:Врвот го достигнува во 1960те и 1970те.
Произлезени форми:Хеви метал[1][2] - Хард-рок - Буги рок

Блуз-рок е музички жанр создаден со комбинација на блузерски импровизации во 12-bar созвучјата и рокенрол-стилови. Јадрото на блуз-рок звукот е креирано од електрична гитара, бас гитара и тапани.

Овој стил почнал да се равива во средината на 1960ите во Англија и САД, како што Пиеро Скаруфи го нарече, „жанр од ритам и блуз свирен од белите европски музичари“.[3] Бендовите во ОК како што се The Who, The Yardbirds, Led Zeppelin, The Animals, Fleetwood, Cream и The Rolling Stones експериментирале со музиката на старите американски блузери како Ховлин Вулф, Роберт Џонсон, Џими Рид, Мади Вотерс и Би Би Кинг.[4] While the early blues-rock bands "attempted to play long, involved improvisations which were commonplace on jazz records",[4] Додека раните блуз-рок бендови претпочитаа да свират долги песни кои вклучуваат импровизации, а тоа беше карактеристично за џезот, во почетокот на 1970-те линијата помеѓу хард рокот и блуз-рок беше одвај видлива, поради тоа што бендовите почнаа да снимаат албуми во рок стил.[4] Во 1980ите и 1990ите, блуз-рокот се вратил на неговите блузерски корени покрај што некои од познатите, како што се Fabulous Thunderbirds и Стиви Реи Вон, станаа рок ѕвезди.[4]

Other Languages
asturianu: Blues rock
বাংলা: ব্লুজ রক
беларуская: Блюз-рок
беларуская (тарашкевіца)‎: Блюз-рок
български: Блус рок
català: Blues rock
čeština: Blues rock
dansk: Blues rock
Deutsch: Bluesrock
Ελληνικά: Μπλουζ ροκ
English: Blues rock
español: Blues rock
Esperanto: Blusroko
euskara: Blues rock
فارسی: بلوز راک
français: Blues rock
galego: Blues rock
한국어: 블루스 록
հայերեն: Բլյուզ-ռոք
hrvatski: Blues rock
italiano: Blues rock
עברית: בלוז רוק
ქართული: ბლუზ-როკი
latviešu: Blūzroks
lietuvių: Bliuzrokas
magyar: Blues-rock
Nederlands: Bluesrock
norsk: Bluesrock
norsk nynorsk: Bluesrock
polski: Blues rock
português: Blues-rock
русский: Блюз-рок
shqip: Blues rock
sicilianu: Blues rock
Simple English: Blues-rock
slovenčina: Blues rock
slovenščina: Blues rock
српски / srpski: Блуз рок
srpskohrvatski / српскохрватски: Blues rock
suomi: Bluesrock
svenska: Bluesrock
Türkçe: Blues rock
українська: Блюз-рок
vèneto: Blues Rock
Tiếng Việt: Blues rock
中文: 藍調搖滾