Билбо Багинс

Билбо Багинс (англиски: Bilbo Baggins) е главниот лик и носител на дејството во романот Хобит на Џ. Р. Р. Толкин и еден од споредните ликови во романот Господарот на прстените. Тој е најзначајниот и најпознатиот Хобит во Средната Земја и еден од носителите на Единствениот Прстен. Билбо е претставен како автор на делото Хобит, дел од историската книга Црвената Книга на Вестмарч, која всушност претставува збирка на историски раскази што ги собирале хобитите во Средната Земја.

Other Languages
Afrikaans: Bilbo Baggins
العربية: بيلبو باجنز
беларуская: Більба Бэгінс
беларуская (тарашкевіца)‎: Більба Торбінс
български: Билбо Бегинс
bosanski: Bilbo Baggins
brezhoneg: Bilbo Sac'heg
català: Bilbo Saquet
čeština: Bilbo Pytlík
English: Bilbo Baggins
español: Bilbo Bolsón
Esperanto: Bilbo Baginzo
français: Bilbon Sacquet
한국어: 빌보 배긴스
հայերեն: Բիլբո Բեգինս
hrvatski: Bilbo Baggins
Bahasa Indonesia: Bilbo Baggins
interlingua: Bilbo Baggins
italiano: Bilbo Baggins
lumbaart: Bilbo Baggins
Nederlands: Bilbo Balings
português: Bilbo Baggins
română: Bilbo Baggins
slovenščina: Bilbo Bisagin
српски / srpski: Билбо Багинс
srpskohrvatski / српскохрватски: Bilbo Bagins
svenska: Bilbo Bagger
Türkçe: Bilbo Baggins
українська: Більбо Торбин