Бикини (атол)

Карта на Маршалските Острови

Во Тихиот Океан се наоѓа и атолот Бикини кој е дел од Маршаловите Острови. Знамето на Бикини е засновано на знамето на САД. Покрај црвено-белите риги содржи и 23 ѕвезди кои ги претставуваат островите на Бикини Атолот. Трите црни ѕвезди во горниот десен агол ги симболизираат трите острови кои исчезнале при тестирањето на 15 мегатонската атомска бомба на 1 март 1954 г. Двете црни ѕвезди во долниот десен агол ги претставуваат двата острова на кои жителите на Бикини биле присилно евакуирани. Употребата на истиот дизајн како и американското знаме е со цел да ја прикаже одговорноста која владата на Соединетите држави по атомските тестови ја имаат кон Бикинијанците. На знамето пишува и OTEMJEJ REJ ILO BEIN ANIJ (Сè е во божји раце) за да потсетува на барањето на владата на САД островот привремено да го изнајми за доброто на човештвото.

  • Поврзано

Поврзано

Other Languages
Alemannisch: Bikini-Atoll
العربية: حلقية بيكيني
asturianu: Atolón Bikini
беларуская: Бікіні (атол)
български: Бикини (атол)
brezhoneg: Atoll Bikini
čeština: Bikini
Cymraeg: Atol Bikini
Deutsch: Bikini-Atoll
eesti: Bikini
English: Bikini Atoll
español: Atolón Bikini
français: Bikini (atoll)
galego: Atol Bikini
한국어: 비키니 환초
hrvatski: Bikini (atol)
Bahasa Indonesia: Atol Bikini
Basa Jawa: Atol Bikini
Kiswahili: Bikini (atolli)
latviešu: Bikini atols
Lëtzebuergesch: Bikini-Atoll
lietuvių: Bikinis (atolas)
magyar: Bikini-atoll
Bahasa Melayu: Atol Bikini
Nederlands: Bikini (atol)
日本語: ビキニ環礁
norsk nynorsk: Bikiniatollen
português: Atol de Bikini
Ripoarisch: Bikini-Atoll
slovenčina: Atol Bikini
srpskohrvatski / српскохрватски: Bikini (atol)
svenska: Bikiniatollen
Türkçe: Bikini Atolü
українська: Бікіні (атол)