Беране

Беране
Berane
Град
Berane 2.jpg
Грб на Беране
Грб
Беране се наоѓа во Црна Гора
Беране
Локација на картата
Координати: 19.86
Држава Црна Гора
Founded1862
Settlements66
Управа
 • ГрадоначалникДрагослав Шќекиќ
Површина
 • Вкупна717 km2 (277 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно11.073
 • Густина49/km2 (130/sq mi)
 • Општина28.315
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број84300
Повикувачки број+382 51
ISO 3166-2:MEME-03
Регистарски таблициBA
Мреж. местоhttp://www.berane.me/

Беране е еден од најголемите градови во северниот дел на Црна Гора. Седиште е на една од најголемите мултинационални и мултирелигиски општини во државата. Сместен е на реката Лим со што го прави дел од регионот Санџак. Името доаѓа од турскиот збор "eдна куќа". Населението на градот изнесува 11,073. Општината, пак, брои 28,315 жители.


Other Languages
azərbaycanca: Berane
беларуская (тарашкевіца)‎: Бэранэ
български: Беране
bosanski: Berane
čeština: Berane
dansk: Berane
Deutsch: Berane
eesti: Berane
Ελληνικά: Μπέρανε
English: Berane
español: Berane
euskara: Berane
فارسی: برانه
français: Berane
Gagauz: Berane
한국어: 베라네
hrvatski: Berane
Bahasa Indonesia: Berane
ქართული: ბერანე
lietuvių: Beranė
magyar: Berane
Nederlands: Berane
日本語: ベラネ
нохчийн: Беране
norsk: Berane
polski: Berane
português: Berane
română: Berane
русский: Беране
shqip: Berana
Simple English: Berane
slovenščina: Berane
српски / srpski: Беране
srpskohrvatski / српскохрватски: Berane
suomi: Berane
svenska: Berane
Türkçe: Berane
українська: Беране
اردو: بیرانے
中文: 貝拉內