Баухаус
English: Bauhaus

Запис од фасадата на зградата на Баухаус во Десау

Државното училиште Баухаус, познато само како Баухаус (герм. Bauhaus), било училиште за архитектура и декоративна уметност, кое постоело од 1919 до 1933 година. Според видот и концепцијата, појавата на училииштето претставувало појава на нешто сосема ново, а денес важи за дом на авангардата на современоста во сите подрачја на слободната и применетата уметност и се смета за посебен архитектонски стил.

Баухаус било основано во Вајмар од страна на Валтер Гропиус, а причина за основање на училиштето била идејата за создавање здружение на занаетчии-уметници, кои ќе бидат подучувани од уметници, со цел да се дојде до заедничко истражување на професорите и студентите во примената на новите техники, материјали и облици во архитектурата, производството на мебел и обликувањето на употребните предмети. Основачите имале за цел да ги задоволат масовните потреби на населението и се стремеле да создадат допадливи предмети со поволна цена и максимална удобност.[1]

Other Languages
Afrikaans: Bauhaus
Alemannisch: Bauhaus
العربية: باوهاوس
azərbaycanca: Bauhauz
বাংলা: বাউহাউস
Bân-lâm-gú: Bauhaus
български: Баухаус
Boarisch: Bauhaus
bosanski: Bauhaus
brezhoneg: Bauhaus
català: Bauhaus
Чӑвашла: Баухауз
Cymraeg: Bauhaus
Deutsch: Bauhaus
eesti: Bauhaus
Ελληνικά: Μπάουχαους
English: Bauhaus
Esperanto: Bauhaus
euskara: Bauhaus
فارسی: باوهاوس
føroyskt: Bauhaus
français: Bauhaus
Frysk: Bauhaus
Gaeilge: Bauhaus
Gàidhlig: Bauhaus
galego: Bauhaus
한국어: 바우하우스
հայերեն: Բաուհաուզ
हिन्दी: बौहाउस
hrvatski: Bauhaus
Bahasa Indonesia: Bauhaus
íslenska: Bauhaus
italiano: Bauhaus
עברית: באוהאוס
Jawa: Bauhaus
ქართული: ბაუჰაუზი
Kiswahili: Bauhaus
Кыргызча: Баухауз
Latina: Bauhaus
latviešu: Bauhaus
lietuvių: Bauhaus
Limburgs: Bauhaus
Lingua Franca Nova: Bauhaus
magyar: Bauhaus
Malagasy: Bauhaus
മലയാളം: ബവ്ഹൗസ്
Nederlands: Bauhaus
日本語: バウハウス
norsk: Bauhaus
norsk nynorsk: Bauhaus
پنجابی: باؤہاؤس
Piemontèis: Bauhaus
polski: Bauhaus
português: Bauhaus
română: Bauhaus
русский: Баухаус
sardu: Bauhaus
Scots: Bauhaus
Simple English: Bauhaus
slovenčina: Staatliches Bauhaus
کوردی: باوھاوس
српски / srpski: Баухаус
srpskohrvatski / српскохрватски: Bauhaus
suomi: Bauhaus
svenska: Bauhaus
Tagalog: Bauhaus
Türkçe: Bauhaus
українська: Баугауз
Tiếng Việt: Bauhaus
粵語: 包浩斯
中文: 包豪斯