Бас-гитара

Електричeн „Warwick Streamer“ бас со пет жици

Бас-гитара (или „бас“) , и акустичната и електричната, денес се користи како пратечки инструмент, меѓутоа има неколку виртуози на бас гитара кои свират со неверојатна брзина и техника, подобро од некои гитаристи. Денес бас-гитарите се користат во повеќе музички правци отколку обичните гитари. Бас-гитарите се разликуваат од обичните гитари по тоа што жиците на бас-гитарата даваат звуци пониски за една октава. Поради непотребноста на највисоките две жици, бас-гитарите ги изгубиле нив и стандардно се произведуваат со четири жици (редослед E, A, D, G). Меѓутоа бројот на жици зависи од афинитетите на музичарот, во зависност кој стил на музика свири. Постојат петтожичени бас-гитари (редослед H,E,A,D,G) кои најчесто се користат во рок и метал музиката, а додека пак има варијации на петтожичените бас-гитари кои наместо петта жица имаат прва жица (E,A,D,G,C), што овозможува свирење на повисоки тонови од оние кои може да ги произведе стандардна петтожичена бас-гитара. Постојат пак и шестожичени бас-гитари кои ги содржат сите жици на петтожичените гитари (H,E,A,D,G,C) и се користат во сите правци на музиката, но многу ретко. Најдобрите басисти на сите времиња користеа четирижичени бас-гитари што докажува дека бројот на жици не игра многу важна улога во квалитетот на свирењето.

Најпознати производители

  • Фендер (Fender)
  • Ибанез (Ibanez)
  • Гибсон (Gibson)
  • И Ес Пи (ESP)
  • МјузикМен ( MusicMan)
Other Languages
Afrikaans: Baskitaar
Alemannisch: E-Bass
العربية: غيتار البيس
aragonés: Baixo electrico
asturianu: Baxu
azərbaycanca: Bas gitara
беларуская: Бас-гітара
беларуская (тарашкевіца)‎: Бас-гітара
български: Бас китара
Boarisch: E-Boss
bosanski: Bas-gitara
brezhoneg: Gitar-boud
čeština: Basová kytara
Cymraeg: Gitâr fas
dansk: El-bas
Deutsch: E-Bass
eesti: Basskitarr
Ελληνικά: Μπάσο
English: Bass guitar
español: Bajo eléctrico
Esperanto: Basgitaro
فارسی: گیتار بیس
français: Guitare basse
Gaeilge: Dordghiotár
Gàidhlig: Beus-ghiotàr
galego: Baixo
한국어: 베이스 기타
हिन्दी: बेस गिटार
hrvatski: Bas-gitara
Bahasa Indonesia: Gitar bass
interlingua: Basso
íslenska: Rafbassi
italiano: Basso elettrico
עברית: גיטרה בס
Basa Jawa: Gitar bas
ქართული: ბას-გიტარა
latviešu: Basģitāra
Lëtzebuergesch: E-Bass
lietuvių: Bosinė gitara
Limburgs: Basgitaar
Bahasa Melayu: Gitar bes
မြန်မာဘာသာ: ဘေ့စ်ဂစ်တာ
Nederlands: Basgitaar
Nedersaksies: Basgitaar
norsk: Bassgitar
norsk nynorsk: Bassgitar
oʻzbekcha/ўзбекча: Bas gitara
português: Baixo elétrico
română: Chitară bas
русский: Бас-гитара
sicilianu: Bassu (chitarra)
Simple English: Bass guitar
slovenčina: Basová gitara
slovenščina: Bas kitara
ślůnski: Basgitara
српски / srpski: Бас-гитара
srpskohrvatski / српскохрватски: Bas-gitara
svenska: Elbas
Türkçe: Bas gitar
українська: Бас-гітара
Tiếng Việt: Guitar bass
粵語: 低音結他
中文: 電貝斯