Банана-држава

Банана-држава — погрден поим за мала, често латиноамериканска или карипска држава која е политички нестабилна, зависна од земјоделието и владеена од мала, богата и корумпирана клика која е на власт благодарение на поддршката, воена и економска, на САД. Во поширока смисла, поимот „банана-држава“ може да се примени надвор од назначениот регион за секоја земја чија надворешна и внатрешна политика е зависна од надворешни фактори.

Автор на терминот „банана држава“ е американскиот хуморист О. Хенри, кој него го употреби мислејќи на Хондурас, познат по своето производство на банани и по доминацијата на неговото производство на банани од американските компании „Јунајтед фрут“ и „Стандард фрут“. Овие компании доста често се мешаат во внатрешните работи на Хондурас со цел на власт да биде гарнитура која ќе делува во корист на нивните деловни интереси.

Поврзано

Other Languages
azərbaycanca: Banan respublikası
Ελληνικά: Μπανανία
Esperanto: Bananrespubliko
hrvatski: Banana-država
Bahasa Indonesia: Republik pisang
íslenska: Bananalýðveldi
Nederlands: Bananenrepubliek
norsk nynorsk: Bananrepublikk
Simple English: Banana republic
slovenščina: Bananska republika
српски / srpski: Банана држава
srpskohrvatski / српскохрватски: Banana republika
svenska: Bananrepublik
татарча/tatarça: Банан республикасы
Türkçe: Muz cumhuriyeti
Tiếng Việt: Cộng hòa chuối