Балет

Балерини од Едгар Дега, 1872.

Балет — формализиран танц со потекло од францускиот двор, подоцна развиен во Франција и во Русија, како концертна форма на танц. Балетот е танц со висока техничка форма и сопствени изразни средства. Првенствено се изведува со придржба од класична музика. Поради својата техничка сложеност и естетска вредност, балетот се смета за најпрестижна форма на танц, и поради тоа е прифатен ширум светот. Балетските претстави се кореографирани и вклучуваат мимика, глума и се придружени со музика (обично оркестарска). Првобитната форма на балетот денес се нарекува класична, а покрај тоа постојат и неокласичен и модерен балет. Зборот „балет“ потекнува од латинскиот збор ballare, што значи танцување.

Развој на балетот

Балет е вид на изведувачки танц кој потекнува од италијанските ренесансни палати на 15-от век, подоцна развиен во форма на концертен танц во Франција и Русија. Оттогаш станал широко распространет, и висока техничка форма на танц со свој сопствен речник. Тој бил глобално влијателен и ги дефинирал основните техники кои се користат во многу други жанрови на танц. Балетот исто така може да се однесува и на балетските танцови дејности, кои се состојат од кореографија и музика за балетска продукција. Добро познат пример за ова е „Оревокршачка“,балет во два чина чија прва кореографија била на Мариус Петипа и Лев Иванов со мелодија од Петар Илич Чајковски.

Се појавиле стилски варијации и еволуирале од италијанската ренесанса. Раните варијации се главно поврзани со географско потекло. Примери за ова се рускиот ,францускиот и италијанскиот балет. Подоцнежните варијации вклучуваат современ и неокласичен балет. Најшироко познатиот и изведен балетски стил е доцниот романтичен балет, кој е класичен стил кој се фокусира на женските танчери (балерини) и ја истакнува поен техниката, течни и прецизни акробатски движења, и често ги претставува балерините во традиционален, краток бел француски „туту“.

Балетите се кореографирани и изведени од страна на обучени уметници, и често се изведуваат во придружба на класична музика. Балетите во почетокот претходеле на пронајдокот на просцениумот (предниот дел на бината) и биле изведувани во големи соби кадешто публиката седела на нивоа или балкони на три страни од подиумот. Модерните балети можат да вклучуваат мимика и глума, и обично се поставени на музика (оркестарска но понекогаш и вокална).

За балетот се потребни години на обучување за да се научи и владее, и многу пракса за да се задржи нивото на знаење (искуство). Тој се предава во училишта за балет во целиот свет, кои историски ги користеле нивните сопствени култури за да се развие уметноста. Балетот е темел на многу видови на танц.

Other Languages
Afrikaans: Ballet
Alemannisch: Ballett
العربية: باليه
অসমীয়া: বেলে নৃত্য
asturianu: Ballet
azərbaycanca: Balet
বাংলা: ব্যালে
Bân-lâm-gú: Pa-lé-bú
башҡортса: Балет
беларуская: Балет
беларуская (тарашкевіца)‎: Балет
български: Балет
bosanski: Balet
brezhoneg: Barrez
català: Ballet
Чӑвашла: Балет
čeština: Balet
Chavacano de Zamboanga: Ballet
Cymraeg: Bale
dansk: Ballet
Deutsch: Ballett
eesti: Ballett
Ελληνικά: Μπαλέτο
English: Ballet
español: Ballet
Esperanto: Baleto
euskara: Ballet
فارسی: باله (رقص)
français: Ballet
Frysk: Ballet
galego: Ballet
贛語: 芭蕾
한국어: 발레
Հայերեն: Բալետ
हिन्दी: बैले
hrvatski: Balet
Ido: Baleto
Bahasa Indonesia: Balet
Interlingue: Ballette
italiano: Balletto
עברית: בלט
Basa Jawa: Balèt
ქართული: ბალეტი
қазақша: Балет
Кыргызча: Балет
Latina: Ballatio
latviešu: Balets
lietuvių: Baletas
magyar: Balett
മലയാളം: ബാലെ
Bahasa Melayu: Balet
Nederlands: Ballet
नेपाल भाषा: ब्याले
日本語: バレエ
norsk: Ballett
norsk nynorsk: Ballett
Novial: Balete
oʻzbekcha/ўзбекча: Balet
ਪੰਜਾਬੀ: ਬੈਲੇ
Patois: Bale
polski: Balet
português: Balé
română: Balet
русский: Балет
Scots: Ballet
shqip: Baleti
Simple English: Ballet
slovenčina: Balet
slovenščina: Balet
српски / srpski: Балет
srpskohrvatski / српскохрватски: Balet
Basa Sunda: Tari Balèt
suomi: Baletti
svenska: Balett
Tagalog: Ballet
தமிழ்: பாலே
татарча/tatarça: Balet
тоҷикӣ: Балет
Türkçe: Bale
українська: Балет
Tiếng Việt: Múa Ba Lê
Winaray: Ballet
粵語: 芭蕾
Zazaki: Bale
中文: 芭蕾舞