База на податоци

База на податоци e збирка на или колекција на податоци кои обични ги опишуваат активностите на една или повеќе сродни организации .[1]

Системите за менаџирање на базите на податоци (DBMSs) се специјално дизајнирани апликации кои комуницираат со корисникот, други апликации, и со самите бази да земаат и анализираат податоци. Општата употреба на системите за менаџирање на базите на податоци DBMS е како софтверски систем дезијаниран да дозволи да се создава, дефинира, ажурира, пребарува и да се управува со базите на податоци. Познати DBMSs се MySQL, PostgreSQL, Програмска опрема, Microsoft SQL Server, Microsoft Access, Oracle, SAP, dBASE, FoxPro, IBM DB2, LibreOffice Base и FileMaker Pro. База на податоци не се преносливи на различни системи на база на податоци, но постојат стандарди како SQL и ODBC или JDBC кои на единстевена апликација и овозможуваат да комуницираат со повеќе бази на податоци.

Терминологија и преглед

Претходно, терминот “База на податоци” се однесува на самиот податок и подршка на структурата на податоци data structures.Базите се создадени да можат да изврушуваат операции со поголем квантитет на податоци со зачувавање, внесување и враќање на информации. Базите се поставени за еден софтвер да му овозможи на корисникот пристап до сите информации.

"База на податоци менаџмент системот" (DBMS)е пакет компјутерски софтвер кој обезбедува интерфејс помеѓу корисникот и база на податоци или базите на податоци. Бидејќи се тесно поврзани, поимот "база на податоци" кој се користи разговорно најчесто се оденсува и на DBMS и на податоци кои се користат.

Според интеракцијата, повеќето постоечки DBMS спаѓаат под 4 групи:

  • Data Definition ( дефинирање на податок ). Дефинирање на нова структура на податок во базата, бришење на структурата на податок, и менување на веќе посточка структура на податок.
  • Ажурирање. Внесување, Менување и Бришење на податоци.
  • Администрација. Регистрирање и надгледување на корисници, безбедност на податоците, надгледување на перформансите на базата, враќање на податоци ако падне системот.

DBMS е одговорна за одржување на интегритетот и безбедноста на складираните податоци.

Other Languages
Afrikaans: Databasis
አማርኛ: ዳታቤዝ
العربية: قاعدة بيانات
aragonés: Base de datos
asturianu: Base de datos
azərbaycanca: Məlumat bazası
বাংলা: ডেটাবেজ
беларуская: База даных
беларуская (тарашкевіца)‎: База зьвестак
български: База данни
Boarisch: Datnbank
bosanski: Baza podataka
brezhoneg: Stlennvon
català: Base de dades
čeština: Databáze
Cymraeg: Cronfa ddata
dansk: Database
Deutsch: Datenbank
eesti: Andmebaas
Ελληνικά: Βάση δεδομένων
English: Database
español: Base de datos
Esperanto: Datumbazo
euskara: Datu-base
français: Base de données
Frysk: Database
हिन्दी: डेटाबेस
hrvatski: Baza podataka
Bahasa Indonesia: Pangkalan data
interlingua: Base de datos
íslenska: Gagnagrunnur
italiano: Base di dati
Basa Jawa: Basis data
қазақша: Дерекқор
kurdî: Danegeh
latviešu: Datubāze
lietuvių: Duomenų bazė
Lingua Franca Nova: Banco de datos
lumbaart: Database
magyar: Adatbázis
മലയാളം: ഡാറ്റാബേസ്
Bahasa Melayu: Pangkalan data
Mirandés: Base de dados
မြန်မာဘာသာ: ဒေတာဘေ့စ်
Nederlands: Database
norsk: Database
norsk nynorsk: Database
олык марий: Ыҥпалыпого
oʻzbekcha/ўзбекча: Maʼlumotlar bazasi
ਪੰਜਾਬੀ: ਡਾਟਾਬੇਸ
پښتو: توكبنسټ
polski: Baza danych
português: Banco de dados
română: Bază de date
русский: База данных
Scots: Database
Seeltersk: Doatenboank
sicilianu: Databbasi
Simple English: Database
slovenčina: Databáza
slovenščina: Podatkovna zbirka
کوردی: بنکەدراوە
српски / srpski: База података
srpskohrvatski / српскохрватски: Baza podataka
suomi: Tietokanta
svenska: Databas
Tagalog: Database
татарча/tatarça: Бирелмәләр нигезе
తెలుగు: డేటాబేస్
Türkçe: Veritabanı
українська: База даних
اردو: ڈیٹا بیس
Tiếng Việt: Cơ sở dữ liệu
Winaray: Database
吴语: 数据库
粵語: 資料庫
中文: 数据库