Бадахос (покраина)

Бадахос
Provincia de Badajoz
Покраина
Бадахос во рамките на Шпанија
Бадахос во рамките на Шпанија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
Главен градБадахос
Површина
 • Вкупна21.766 км2 (8.404 ми2)
Службен јазикшпански
Окрузи во покраината Бадахос

Бадахос (шпански: Provincia de Badajoz) — покаина во автономната заедница Екстремадура, западна Шпанија. Се граничи со покраините Касерес на север, Толедо, Сјудад Реал на исток, Кордоба на југоисток, Севилја и Уелва на југ, и Португалија на запад.

Со површина од 21.766 км2, ова е најголемата покраина во Шпанија.[1] и е поретко населена од другите покраини.[2] Според пописот од 2010 г., населението брои 692.137 жители. Главен град е Бадахос.[2]

Историја

Подрачјето на покраината уживало просперитет за време на Римското царство кога Мерида била меѓу главните центри во Хиспанија. Со завршувањето на визиготскиот и навлегувањето на Маврите, династијата Ибн ел-Афатас во Бадахос воспоставила значаен културен и научен центар. Многу од морепловците кои го освојувале новиот свет биле од оваа покраина.[2]

Географија и клима

Иако има повеќе делови на Бадахос со пониски ридски венци, површината е претежно пуста, со еднолични рамни или благо накосени предели. Најважна река е Гвадијана, која го пресекува северот на покраината во превец исток-запад и има голем број притоки; сепак, реката е полноводна само во некои делови од годината, па затоа често може да се преминува без пловило. Климата е континентална, со мошне топли лета и студени зими и силни западни и северозападни ветришта на рамнините. Растителноста е типично средоземна.[1]

Административна поделба

Покраината е поделена на 134 општини. Покрај градот Бадахос, поважни населени места се Алмендралехо, Азуага, Дон Бенито, Херез де лос Кабалјерос, Мерида, Зафра, Монтихо и Вилјануева де ла Серена. Има и традиционални окрузи (комарки) кои немаат административна улога: Ла Сиберија и Љанос де Оливенза. Главниот град Бадахос е Најважен стопански и трговски центар во покраината.[2]

Посетителски знаменитости

Најважни стопански гранки во Бадахос се туризмот и земјоделството.[2] Најпосетувани места се градот Бадахос со тврдината, Фрехенал де ла Сиера, Херез де лос Кабалјерос, Љерена, Мерида, Оливенза, Аланхе, Албуркерке и Алмендралехо. Месната кујна е позната по јадења како див зајак, еребица и разни свински производи.

Значајни знаменитости во Мерида се римскиот театар, Националниот музеј на римска уметност и тврдината (aлказаба). Во Бадахос, од значење се градската тврдина и споменикот на Ибн Мерван[1].

Поврзано

Наводи

  1. 1,0 1,1 1,2 „Туризам во Бадахос (покраина)“. Влада на Шпанија. конс. 14 September 2014.  (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Водич низ Бадахос. Што да правите и видите во Бадахос“. Euroresidentes. конс. 14 September 2014.  (англиски)

Надворешни врски


Other Languages
azərbaycanca: Badaxos vilayəti
Bân-lâm-gú: Badajoz Séng
Boarisch: Provinz Badajoz
brezhoneg: Proviñs Badajoz
davvisámegiella: Badajoz eanangoddi
한국어: 바다호스주
Bahasa Indonesia: Provinsi Badajoz
interlingua: Provincia Badajoz
Kapampangan: Badajoz (lalawigan)
Kiswahili: Mkoa wa Badajoz
لۊری شومالی: باداخوس (آستوݩ)
Lëtzebuergesch: Provënz Badajoz
Bahasa Melayu: Wilayah Badajoz
日本語: バダホス県
norsk nynorsk: Provinsen Badajoz
oʻzbekcha/ўзбекча: Badajoz (provinsiya)
slovenščina: Badajoz (provinca)
српски / srpski: Покрајина Бадахоз
srpskohrvatski / српскохрватски: Badajoz (provincija)
Türkçe: Badajoz ili
Tiếng Việt: Badajoz (tỉnh)