Атина

Атина
Αθήνα
Атина
Атина
Амблем на Атина
Амблем
Атина is located in Грција
Атина
Атина
Координати: 37°58′N 23°43′E / 37°58′N 23°43′E / 37.967; 23.717
Повик. бр.210
www.cityofathens.gr

Атина (грчки: Αθήνα, Ати́на МФА: /a'θina/) —главниот и најголемиот град на Грција, како и родното место на демократијата. Именуван по божицата Атена, Атина е растечка, космополитанска метропола со население од 3,7 милиони жители. Метрополитанската област на Атина моментално расти северно и источно преку полуостровот Атика и го претставува доминантниот центар на економскиот, финансискиот, индустрискиот, културиниот и политичкиот живот во Грција. Градот исто така станува водечки бизнис центар во Европската Унија.

Античка Атина била моќна град-држава и реномиран центар на учењето, дом на Платоновата Академија и Аристотеловиот Ликеј. Се смета дека е лулката на западната цивилизација, воглавно поради големиот удар на нејзините културни и политички достигнувања за време на V и IV век пред нашата ера врз остатакот од тогаш познатиот европски континент. Наследството на атињанското просветление е сѐ уште воочливо во градот, портретирано низ број на спектакуларни антички споменици и слики, најпознатите од кои се Партенон на Акропол („висок град“), израснат од Иктин, Каликрат и Фидиј. Последниот е општоприфатен како еден од најдобрите примери за класичната архитектура на Античка Грција и сѐ уште претставува епско наследство за западот, впрочем и за остатокот од светот. Многу од овие културни знаменитости биле реновирани пред Олимписките Игри 2004.

Other Languages
Адыгэбзэ: Афинхэр
Afrikaans: Athene
Alemannisch: Athen
አማርኛ: አቴና
Ænglisc: Athēnas
العربية: أثينا
aragonés: Atenas
ܐܪܡܝܐ: ܐܬܢܘܣ
armãneashti: Athina
arpetan: Atèna
asturianu: Atenes
Avañe'ẽ: Atena
Aymar aru: Athina
azərbaycanca: Afina
تۆرکجه: آتن
bamanankan: Athens
Bân-lâm-gú: Athens
башҡортса: Афина
беларуская: Афіны
беларуская (тарашкевіца)‎: Атэны
Bikol Central: Atenas
български: Атина
Boarisch: Athen
བོད་ཡིག: ཨ་ཐེན།
bosanski: Atina
brezhoneg: Aten
буряад: Афина
català: Atenes
Чӑвашла: Афинянсем
Cebuano: Atenas
čeština: Athény
Chavacano de Zamboanga: Atenas
Chi-Chewa: Athens
chiShona: Athens
corsu: Atene
Cymraeg: Athen
dansk: Athen
davvisámegiella: Athena
Deutsch: Athen
dolnoserbski: Atheny
डोटेली: एथेन्स
eesti: Ateena
Ελληνικά: Αθήνα
English: Athens
эрзянь: Афины ош
español: Atenas
Esperanto: Ateno
estremeñu: Atenas
euskara: Atenas
فارسی: آتن
Fiji Hindi: Athens
føroyskt: Athen
français: Athènes
Frysk: Atene
Gaeilge: An Aithin
Gaelg: Yn Atheen
Gagauz: Afina
Gàidhlig: An Àithne
galego: Atenas
ГӀалгӀай: Афины
贛語: 雅典
客家語/Hak-kâ-ngî: Athens
хальмг: Атен балһсн
한국어: 아테네
Hausa: Athens
Hawaiʻi: ʻAkenai
հայերեն: Աթենք
हिन्दी: एथेंस
hornjoserbsce: Athen
hrvatski: Atena (grad)
Ido: Athina
Ilokano: Atenas
Bahasa Indonesia: Athena (kota)
interlingua: Athenas
Interlingue: Athina
Ирон: Афинæтæ
isiZulu: I-Athene
íslenska: Aþena
italiano: Atene
עברית: אתונה
Basa Jawa: Aténa
Kabɩyɛ: Atɛnɩ
ಕನ್ನಡ: ಅಥೆನ್ಸ್
Kapampangan: Athens
къарачай-малкъар: Афинле
ქართული: ათენი
қазақша: Афина
kernowek: Athína
Kiswahili: Athens
коми: Афинъяс
Kreyòl ayisyen: Atèn
kurdî: Atîna
Кыргызча: Афины
Ladino: Atena
لۊری شومالی: آتن
Latina: Athenae
latviešu: Atēnas
Lëtzebuergesch: Athen
лезги: Афинар
lietuvių: Atėnai
Ligure: Atene
Limburgs: Athene (stad)
lingála: Atenis
Lingua Franca Nova: Atina
Livvinkarjala: Afiinat
la .lojban.: atenas
lumbaart: Atene
magyar: Athén
मैथिली: एथेन्स
Malagasy: Athens
മലയാളം: ഏതൻസ്‌
Malti: Ateni
Māori: Ātene
मराठी: अथेन्स
მარგალური: ათენი
مصرى: اتينا
Bahasa Melayu: Athens
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ngā-diēng
Mirandés: Atenas
мокшень: Афитт
монгол: Афин
မြန်မာဘာသာ: အေသင်မြို့
Dorerin Naoero: Atens (Grit)
Nederlands: Athene (stad)
नेपाली: एथेन्स
नेपाल भाषा: एथेन्स
日本語: アテネ
Napulitano: Atene
нохчийн: Афина
Nordfriisk: Athen
Norfuk / Pitkern: Athens
norsk: Athen
norsk nynorsk: Aten
Novial: Atena
occitan: Atenas
олык марий: Афин
ଓଡ଼ିଆ: ଏଥେନ୍ସ
oʻzbekcha/ўзбекча: Afina (shahar)
ਪੰਜਾਬੀ: ਐਥਨਜ਼
پنجابی: ایتھنز
Papiamentu: Atenas
Patois: Atenz
Piemontèis: Atene
Plattdüütsch: Athen
polski: Ateny
Ποντιακά: Αθήνα
português: Atenas
Qaraqalpaqsha: Afina
qırımtatarca: Atina
română: Atena
rumantsch: Athen
Runa Simi: Athina
русиньскый: Атены
русский: Афины
саха тыла: Атина
Gagana Samoa: Atenai
sardu: Atene
Scots: Athens
Seeltersk: Athene (Stääd)
shqip: Athina
sicilianu: Ateni
Simple English: Athens
slovenčina: Atény
slovenščina: Atene
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Аѳинꙑ
ślůnski: Atyny
کوردی: ئەتینا
српски / srpski: Атина
srpskohrvatski / српскохрватски: Atena
suomi: Ateena
svenska: Aten
Tagalog: Atenas
தமிழ்: ஏதென்ஸ்
Taqbaylit: Atina
tarandíne: Atene
татарча/tatarça: Афина
తెలుగు: ఏథెన్స్
Türkçe: Atina
Türkmençe: Atina
Twi: Atɛns
удмурт: Афины
українська: Афіни
اردو: ایتھنز
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئافېنا
vèneto: Atene
vepsän kel’: Afinad
Tiếng Việt: Athens
Volapük: Atina
Võro: Ateena
walon: Atene
文言: 雅典
West-Vlams: Athene
Winaray: Atenas
Wolof: Aten
吴语: 雅典
ייִדיש: אטען
Yorùbá: Áténì
粵語: 雅典
Zazaki: Atêna
Zeêuws: Athene
žemaitėška: Atienā
中文: 雅典