Астробиологија

Полето на интерес на астробиологијата (или егзобиологија) е во врска со летањето на живите суштества (човекот пред се, но и други организми) во космосот, а чија основна задача е сестраното проучување на дејството на космичките фактори врз живите суштества од нашата планета, и тоа не само во космичките летала, туку и директно во космосот, кадешто условите се сосема поинакви од оние во нивнатa природна средина на Земјата.

  • Надворешни врски

Надворешни врски

Other Languages
Afrikaans: Astrobiologie
asturianu: Astrobiología
azərbaycanca: Astrobiologiya
беларуская: Астрабіялогія
български: Астробиология
bosanski: Astrobiologija
català: Astrobiologia
čeština: Astrobiologie
Cymraeg: Astrofioleg
Deutsch: Astrobiologie
Ελληνικά: Βιοαστρονομία
English: Astrobiology
español: Astrobiología
Esperanto: Astrobiologio
euskara: Exobiologia
français: Exobiologie
한국어: 우주생물학
hrvatski: Astrobiologija
Bahasa Indonesia: Astrobiologi
italiano: Esobiologia
қазақша: Экзобиология
Кыргызча: Астробиология
latviešu: Astrobioloģija
Lëtzebuergesch: Astrobiologie
lietuvių: Astrobiologija
Lingua Franca Nova: Biolojia estrateral
Bahasa Melayu: Astrobiologi
Nederlands: Astrobiologie
日本語: 宇宙生物学
norsk nynorsk: Astrobiologi
occitan: Exobiologia
oʻzbekcha/ўзбекча: Astrobiologiya
português: Exobiologia
română: Exobiologie
Simple English: Astrobiology
slovenčina: Astrobiológia
slovenščina: Astrobiologija
српски / srpski: Астробиологија
srpskohrvatski / српскохрватски: Astrobiologija
svenska: Astrobiologi
Türkçe: Astrobiyoloji
українська: Астробіологія
Tiếng Việt: Sinh học vũ trụ
žemaitėška: Astrobioluogėjė