Арџеш (округ)

Округ Арџеш
Argeş
Грб
Местоположба на округот Арџеш во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Питешт
Население 652.625 (2002)
Површина 6.862 km2
Густина на населеност 95/ km2
ISO 3166-2 шифра RO-AG
Мрежно место www.cjarges.ro


Арџеш ( романски: Judeţul Argeş) — округ во Романија, сместен во средишниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Питешт, а значајни градови се и Курта де Арџеш и К’мпулунг.

Географија

Местоположба

Предел од јужниот дел на Арџеш

Округот Арџеш е копнен округ во Романија. Окружен е:

  • на север со: Брашов;
  • на исток со: Д’мбовица;
  • на југ со: Телеорман;
  • на југозапад со: Олт;
  • на запад со: Валча;
  • на северозапад со: Сибињ.

Релјеф

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна покраина Мунтенија. Низ округот тече реката Арџеш, по која округот го добил и името. Северниот дел на Арџеш има планински карактер, каде се простираат Карпатите, во средишниот дел се простираат шуми, кои ко јужниот дел постепено преминуваат во Влашката Низина.

Other Languages
العربية: مقاطعة أرغيس
Bân-lâm-gú: Argeș Koān
български: Арджеш (окръг)
čeština: Argeș
Deutsch: Kreis Argeș
Ελληνικά: Άρτζες (νομός)
English: Argeș County
Esperanto: Distrikto Argeș
français: Județ d'Argeș
한국어: 아르제슈 주
Bahasa Indonesia: Provinsi Argeş
Ladino: Argeş
magyar: Argeș megye
Bahasa Melayu: Wilayah Argeș
монгол: Аржеш аймаг
Nederlands: District Argeș
norsk nynorsk: Argeş fylke
پنجابی: ارجش کاؤنٹی
português: Argeș (distrito)
română: Județul Argeș
Simple English: Argeș County
slovenčina: Argeș (župa)
српски / srpski: Арђеш (округ)
srpskohrvatski / српскохрватски: Argeș (okrug)
svenska: Argeș
Türkçe: Argeș ili
українська: Арджеш (повіт)
Tiếng Việt: Argeș (hạt)