Артигас (департман)

ЗнамеГрб

Знамето на Артигас

Грбот на Артигас
Статистики
Главен град:Артигас
Површина:11,928 km²
Население:78,019 (2004)
Густина на население:6.54 inh./km²
Демоним:Artiguense
Веб место:artigas.gub.uy
ISO 3166-2:UY-AR
Политики
Интендант:Хулио Силвеира
(Partido Nacional)
Владеечка партија:Partido Nacional
Карта
Депатрмани во Уругвај: Артигас

Артигас (шпански: Departamento de Artigas), е уругвајски департман со површина од 11.928 km² (4,606 mi²) и 78.019 жители. Артигас е најсеверниот департман во Уругвај. Главен град е истоимениот град Артигас.

  • Надворешни врски

Надворешни врски

Плантажи во Артигас


Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хозе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес
Other Languages
Chavacano de Zamboanga: Artigas
davvisámegiella: Artigas (departemeanta)
français: Artigas
Bahasa Indonesia: Departemen Artigas
norsk nynorsk: Departementet Artigas
Runa Simi: Artigas suyu
Simple English: Artigas Department
Türkçe: Artigas ili
Tiếng Việt: Artigas (tỉnh)