Апостол Симон

Свети Симон Зилот
апостол и маченик
Роден(а) Кана
Починал(а)~107
Почитуван(а) воРимокатоличка црква; Православна црква; Коптска православна црква; Древна православна црква, Источна католичка црква; Англиканска црква; Лутеранска црква.
Слава28 октомври (Римокатоличка црква); 10 мај (Коптска православна црква)

Симон Зилот (грчки: Σίμων ο Ζηλωτής) или Симон Кананец (грчки: Σίμων ό Κανανίτης), е еден од дванаесетте апостоли на Исус Христос. Во апостолксиот список кај Матеј (10,4) и Марко (3,18) [1]е наречен и Кананец, додека на двете места кај евангелист Лука се нарекува и Зилот (Лк 6,15; Дап 1,13), и тоа најчесто на десеттото место.

Роден е во Галилеја. На неговата свадба дошол Исус Христос со апостолите. Според Библијата, кога виното се потрошило, Исус Христос ја претворил водата во вино. Гледајќи го ова чудо, Симон ја напуштил својата куќа, заедно со неговата невеста и родители и заминал со Исус Христос, кој претходно го повикал. Самата додавка Зилот означува ревност, фанатичност а Симон така е наречен според неговата голема ревност кон Исус и неговото евангелие. По распнувањето на крст на Исус, Симон заминал за Мавританија во Африка каде го проповедал евангелието. Таму тој бил затворен, мачен и распнат на крст.

Other Languages
беларуская: Сымон Кананіт
беларуская (тарашкевіца)‎: Сымон (апостал)
Boarisch: Simon Zelotes
Deutsch: Simon Zelotes
Esperanto: Simono Zeloto
euskara: Simon Zelotea
français: Simon le Zélote
한국어: 사도 시몬
hrvatski: Šimun Kanaanac
Bahasa Indonesia: Simon orang Zelot
Malagasy: Simona Zelota
Bahasa Melayu: Simon si Zilot
Nederlands: Simon (apostel)
norsk nynorsk: Apostelen Simon
Piemontèis: Simon ël Cananeo
Plattdüütsch: Simon de Zelot
português: Simão, o Zelote
Simple English: Simon the Canaean
slovenčina: Šimon Horlivec
slovenščina: Simon Gorečnik
српски / srpski: Симон Зилот
srpskohrvatski / српскохрватски: Apostol Simon Kananit
svenska: Simon Ivraren
татарча/tatarça: Симон Көрәшүче
українська: Симон Кананіт
Tiếng Việt: Simon Quá Khích