Апостол Матеј (Евангелист)

Matthew the Evangelist.jpg

Светиот апостол Матеј го напиша Евангелието на еврејски јазик, коешто набрзо беше преведено на грчки и до нас дојде на грчки, додека она на еврејски се изгуби. За овој евангелист се вели дека никогаш не јадел месо, а се хранел со овошје и зеленчук.

Живот

Матеј бил син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го видел Господ во Капернаум и го повикал: „Врви по Мене.“ И откако станал, тргнал по Него (Матеј 9, 9). Потоа Матеј Му приредил дочек на Господ во својот дом и со тоа дошло до повод Господ да изрече неколку големи вистини за Своето доаѓање на земјата. Откако Го примил Светиот Дух, Св. Матеј го проповедал Евангелиетово Партија, во Мидија и во Етиопија, земјата црнечка.

Other Languages
العربية: متى
ܐܪܡܝܐ: ܡܬܝ ܡܟܣܐ
беларуская (тарашкевіца)‎: Мацьвей (апостал)
Cymraeg: Mathew
dansk: Matthæus
eesti: Matteus
فارسی: متی
한국어: 사도 마태오
hrvatski: Sveti Matej
Bahasa Indonesia: Matius
עברית: מתי
Jawa: Matius
Kiswahili: Mtume Mathayo
latviešu: Svētais Matejs
lietuvių: Apaštalas Matas
Ligure: San Matê
la .lojban.: mataios
lumbaart: San Mattee
Malagasy: Matio
Malti: San Mattew
مصرى: متى
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mā-tái
Nederlands: Matteüs (apostel)
日本語: マタイ
norsk nynorsk: Evangelisten Matteus
Piemontèis: Maté (apòstol)
Plattdüütsch: Matthäus (Apostel)
русский: Левий Матфей
Simple English: Matthew the Evangelist
slovenčina: Matúš (apoštol)
slovenščina: Sveti Matej
srpskohrvatski / српскохрватски: Apostol Matej
svenska: Matteus
татарча/tatarça: Леви Маттай
Türkçe: Matta (havari)
اردو: متی
vèneto: San Mateo
Zazaki: Matta
中文: 馬太