Апартхејд

Апартхејд (африканс: Apartheid = „поделеност“) бил правен систем на расна сегрегација[1] применет од страна на владеачката Националната партија во Јужна Африка, помеѓу 1948 и 1994.

Расната сегрегација во Јужна Африка почна во колонијалните времиња во 1652, но апартхејд како официјална политика била воведена по општите избори од 1948 година. Новиот закон, категоризирал жители според нивните расни групи („црнци“, „белци“, „други обоени“ и „Индијци“). Станбени области исто така биле сегрегирани преку принудени отстранувања. Од 1958 година, црнците биле лишени од државјанство. Владата сегрегирала образование, медицинска нега, и други јавни услуги. Владата всушност снабдувала црнци со услуги инфериорни од оние на белците.

Апартхејдот предизвикал значителен внатрешниот отпор и низа протести од страна на црнците и било строго постапено против нив од страна на државата со забрана на опозициски секти, апсење на организатори и водители кои биле против апартхејдичкиот владеачки систем. Како што се ширеле немирите и незадоволноста на црнците, државните организации реагирале со зголемување на репресијата и насилството.

Реформите на апартхејдот во 1980 не успеале да ја задушат опозицијата, со што во 1990 година претседателот Фредерик Вилем де Клерк започнал преговори да стави крај на апартхејдот, кулминирајќи во мулти-расни демократски избори во 1994 година, кои биле добиени од страна на африканскиот национален конгрес под покровителство на Нелсон Мандела. Трагите од апартхејдот сè уште ја формираат Јужно Африканската политика и општество.

Поврзано

Other Languages
Адыгэбзэ: Апартхейд
Afrikaans: Apartheid
Alemannisch: Apartheid
العربية: أبارتايد
aragonés: Apartheid
asturianu: Apartheid
azərbaycanca: Aparteid
башҡортса: Апартеид
беларуская: Апартэід
беларуская (тарашкевіца)‎: Апартэід
български: Апартейд
bosanski: Apartheid
brezhoneg: Apartheid
català: Apartheid
Cebuano: Apartheid
čeština: Apartheid
corsu: Apartheid
Cymraeg: Apartheid
dansk: Apartheid
Deutsch: Apartheid
eesti: Apartheid
Ελληνικά: Απαρτχάιντ
emiliàn e rumagnòl: Apartheid
English: Apartheid
español: Apartheid
Esperanto: Apartismo
euskara: Apartheid
فارسی: آپارتاید
Fiji Hindi: Apartheid
føroyskt: Apartheid
français: Apartheid
Frysk: Apartheid
Gaeilge: Apairtéid
Gàidhlig: Apartheid
galego: Apartheid
հայերեն: Ապարտհեյդ
hrvatski: Apartheid
Ilokano: Apartheid
Bahasa Indonesia: Apartheid
italiano: Apartheid
עברית: אפרטהייד
къарачай-малкъар: Апартеид
ქართული: აპართეიდი
कॉशुर / کٲشُر: अपार्थीड
қазақша: Апартеид
kernowek: Apartheid
Kiswahili: Apartheid
kurdî: Apartheid
Кыргызча: Апартеид
Ladino: Apartheid
Latina: Apartheid
latviešu: Aparteīds
Lëtzebuergesch: Apartheid
lietuvių: Apartheidas
lumbaart: Apartheid
magyar: Apartheid
მარგალური: აპართეიდი
مازِرونی: آپارتاید
Bahasa Melayu: Aparteid
Mirandés: Apartheid
монгол: Апартеид
Nederlands: Apartheid
नेपाल भाषा: अपार्थेईड
norsk: Apartheid
norsk nynorsk: Apartheid
occitan: Apartheid
oʻzbekcha/ўзбекча: Aparteid
ਪੰਜਾਬੀ: ਰੰਗ ਭੇਦ
پنجابی: اپارتھائیڈ
Piemontèis: Apartheid
Plattdüütsch: Apartheid
polski: Apartheid
português: Apartheid
Ripoarisch: Apartheed
română: Apartheid
русиньскый: Апартеід
русский: Апартеид
саха тыла: Апартеид
sardu: Apartheid
Sesotho sa Leboa: Apartheid
shqip: Aparteidi
sicilianu: Apartheid
Simple English: Apartheid
slovenčina: Apartheid
slovenščina: Apartheid
کوردی: ئەپارتاید
српски / srpski: Апартхејд
srpskohrvatski / српскохрватски: Apartheid
Basa Sunda: Apartheid
suomi: Apartheid
svenska: Apartheid
татарча/tatarça: Aparteid
Türkçe: Apartheid
Türkmençe: Aparteid
українська: Апартеїд
vèneto: Apartheid
vepsän kel’: Aparteid
Tiếng Việt: Apartheid
Võro: Apartheid
Winaray: Apartheid
ייִדיש: אפארטהייד
žemaitėška: Apartheids