Анубис

Анубис

Анубис е бог од староегипетска религија, претставен со глава во вид на шакал или на куче. Тој се родил така што Нефтида се преправила како Изида, и го завела Озирис да легне со неа. Тој бил одгледан од Изида и кога пораснал ја следел каде и да оди и бил нејзин чувар, а бил исто и чувар на Озирис. Тој имал силно сетило за мирис и и' помагал на Изида да ги пронајде распарчените делови на нејзиниот маж Озирис. Тој бил бог и заштитиник на балсамичарите, лекарите и хирурзите. Бил господар на церемониите. Тој ги водел за рака душите на мртвите низ Аменти - подземното кралство на неговиот татко Озирис. Анубис ѝ помагал на Изида при барањето на расечените делови на Озирис. Анубис бил присутен во подземниот свет при мерењето на терезија на душата на мртвата личност.

Несомнено е дека обожувањето на Анубис започнало од најстари времиња во Египет. Негова мајка била Нефтида, а татко според една верзија му бил Сет; според друга бил син на богот Ра.

Во погребните церемонии, Анубис ја примал мумијата и ги поставувал своите заштитнички раце врз нејзе. Тогаш (според вињетите) тој говори: Дојдов да го заштитам Озирис; а носот на покојникот вели; „Моите усни се усните на Анпу“. Од разните извадоци на „Книгата на Мртвите“ се гледа дека Анубис бил голем бог на Подземниот Свет (т.е. Аменти), така што, неговата величина и важност се речиси исти со оние од Озирис.

  • Наводи

Наводи

  • Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
Other Languages
Afrikaans: Anoebis
Alemannisch: Anubis
العربية: أنوبيس
aragonés: Anubis
asturianu: Anubis
azərbaycanca: Anubis
বাংলা: আনুবিস
беларуская: Анубіс
български: Анубис
bosanski: Anubis
brezhoneg: Anubis
català: Anubis
čeština: Anup
Cymraeg: Anubis
dansk: Anubis
Deutsch: Anubis
eesti: Anubis
Ελληνικά: Άνουβις
English: Anubis
español: Anubis
Esperanto: Anubo
euskara: Anubis
فارسی: آنوبیس
français: Anubis
Gaeilge: Anúbas
galego: Anubis
한국어: 아누비스
հայերեն: Անուբիս
हिन्दी: अनूबिस
hrvatski: Anubis
Bahasa Hulontalo: Anubis
Bahasa Indonesia: Anubis
íslenska: Anúbis
italiano: Anubi
עברית: אנוביס
ქართული: ანუბისი
қазақша: Анубис
Latina: Anubis
latviešu: Anubiss
lietuvių: Anubis
magyar: Anubisz
മലയാളം: അനൂബിസ്
მარგალური: ანუბისი
مصرى: انوبيس
Bahasa Melayu: Anubis
монгол: Анубис
Nederlands: Anubis (god)
Nedersaksies: Anubis (god)
日本語: アヌビス
norsk: Anubis
occitan: Inpo
polski: Anubis
português: Anúbis
română: Anubis
русский: Анубис
Scots: Anubis
shqip: Anubis
sicilianu: Anubbis
Simple English: Anubis
سنڌي: آنوبيس
slovenčina: Anup
slovenščina: Anubis
کوردی: ئەنوبیس
српски / srpski: Анубис
srpskohrvatski / српскохрватски: Anubis
suomi: Anubis
svenska: Anubis
Tagalog: Anubis
тоҷикӣ: Анубис
Türkçe: Anubis
українська: Анубіс
اردو: آنوبیس
Tiếng Việt: Anubis
中文: 阿努比斯