Антигва и Барбуда

Antigua and Barbuda
Антигва и Барбуда

Знаме Грб
ГеслоEach Endeavouring, All Achieving
Химна„Убавата Антигва и Барбуда“
Кралска химна: Боже, чувај ја Кралицата“ 1
Главен градСент Џонс
17°7′N 61°51′W / 17°7′N 61°51′W / 17.117; -61.850
Најголем град главниот град
Службен јазик англиски
Демоним Антигванец, Барбуѓанец
Уредување парламентарна демократија
и сојузна уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Генерален гувернер Луиз Лајк Так
 •  Премиер Болдвин Спенсер
Независностод Обединетото Кралство
 •  Датум 1 ноември 1981 
Површина
 •  Вкупна 442 км2 (195-та)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2009 г. 85,632 (191-ва)
 •  Густина 194 жит/км2 (57)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $1.546 милијарди[1] 
 •  По жител $18,585[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $1.143 милијарди[1] 
 •  По жител $13,736[1] 
ИЧР (2013) 0.774[2]
висок · 61ва
Валута Источнокарипски долар (XCD)
Часовен појас AST (UTC-4)
Се вози на лево
НДД .ag
Повик. бр. +1-268

Антигва и Барбуда (англиски: Antigua and Barbuda) — островска држава во Средна Америка. Државата е дел од островската група Мали Антили и западно од неа се наоѓа Карипското Море, додека источно е Атлантскиот Океан. Таа е составена од два поголеми острови Антигва и Барбуда и уште неколку други помали островчиња.

Вкупната површина на Антигва и Барбуда изнесува 442 километри квадратни и има население од вкупно 85.632 жители. Населението е воглавно мешано од западноафриканци, Британци и Португалци. Јужно од државата се наоѓа зависниот островот Гвадалупе, југозападно се наоѓа зависната територија Монтсерат, западно се наоѓаат државата Свети Китс и Невис и зависната територија Свети Евстахиј и на северозапад се наоѓаат зависните територии Свети Вароломеј и Свети Мартин. Службен јазик е англискиот јазик, додека главен град на државата е Сент Џон. Често локалното население својата држава ја нарекува со поранешното име Вадади.

Other Languages
Alemannisch: Antigua und Barbuda
armãneashti: Antigua și Barbuda
Avañe'ẽ: Antigua ha Barbuda
azərbaycanca: Antiqua və Barbuda
Bân-lâm-gú: Antigua kap Barbuda
беларуская: Антыгуа і Барбуда
беларуская (тарашкевіца)‎: Антыгуа і Барбуда
Bikol Central: Antigwa asin Barbuda
Chavacano de Zamboanga: Antigua y Barbuda
davvisámegiella: Antigua ja Barbuda
dolnoserbski: Antigua a Barbuda
estremeñu: Antígua i Barbua
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: अँटिगा आणि बार्बुडा
客家語/Hak-kâ-ngî: Antigua lâu Barbuda
hornjoserbsce: Antigua a Barbuda
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: এন্টিগুয়া বারো বার্বুডা
Bahasa Indonesia: Antigua dan Barbuda
interlingua: Antigua e Barbuda
Interlingue: Antigua e Barbuda
Kapampangan: Antigua at Barbuda
Kinyarwanda: Antigwa na Baribuda
Kreyòl ayisyen: Antigwa ak Babouda
Lëtzebuergesch: Antigua a Barbuda
Lingua Franca Nova: Antigua e Barbuda
Livvinkarjala: Antigua-Barbuda
Bahasa Melayu: Antigua dan Barbuda
Minangkabau: Antigua jo Barbuda
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Antigua gâe̤ng Barbuda
Dorerin Naoero: Antigua me Barbuda
Nederlands: Antigua en Barbuda
Norfuk / Pitkern: Antigua a' Barbuda
norsk nynorsk: Antigua og Barbuda
oʻzbekcha/ўзбекча: Antigua va Barbuda
Papiamentu: Antigua y Barbuda
Piemontèis: Antigua e Barbuda
Plattdüütsch: Antigua un Barbuda
português: Antígua e Barbuda
Qaraqalpaqsha: Antigua ha'm Barbuda
qırımtatarca: Antigua ve Barbuda
русиньскый: Антіґуа і Барбуда
Gagana Samoa: Antigua ma Barbuda
संस्कृतम्: अण्टीग्वा
Simple English: Antigua and Barbuda
slovenčina: Antigua a Barbuda
slovenščina: Antigva in Barbuda
српски / srpski: Антигва и Барбуда
srpskohrvatski / српскохрватски: Antigva i Barbuda
татарча/tatarça: Антигуа һәм Барбуда
українська: Антигуа і Барбуда
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئانتىگۇئا ۋە باربۇدا
vepsän kel’: Antigua da Barbud
Tiếng Việt: Antigua và Barbuda
žemaitėška: Antėgva ė Barbuda