Анри IV

Анри IV
Крал на Франција и Навара
[[File:HenriIV.jpg|frameless|alt=]]
Анри IV
Владеење2 август 1589 - 14 мај 1610
Крунисување27 февруари 1594
ЗвањаАнри III, крал на Навара
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникАнри III
НаследникЛуј XIII
ПридружникМаргарита Валоа
Марија Медичи
ДецаЛуј XIII
Изабела Бурбон
Кристин Мари Француска
Никола Анри Орлеански
Гастон Орленски
Хенриета Марија Француска
ДинастијаБурбони
ТаткоАнтоан де Бурбон
МајкаЖана III Навара

Анри IV (роден на 13 декември 1553 во По - починал на 14 мај 1610 во Париз) бил првиот крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Тој бил протестант и учествувал на нивна страна во нивните борби. Во 1572, станал крал на Навара, а во август истата година се оженил со Маргарита Валоа, ќерка на кралот Анри II и сестра на кралевите Франсоа II, Шарл IX и Анри III. Овој чин требало да претставува помирување на Протестантите и Католиците, но истиот се претворил во масакар само неколку дена подоцна, во Вартоломејската ноќ, која била организирана од страна на Катерина Медичи.

Бил убиен од страна на верскиот фанатик, Франсоа Равајак на 14 мај 1610 во Париз. На престолот го наследил неговиот син Луј.
Претходник
Анри III
Крал на Франција
1589-1610
Наследник
Луј XIII
|}
Other Languages
azərbaycanca: IV Henrix
Bân-lâm-gú: Henri 4-sè
български: Анри IV
eesti: Henri IV
한국어: 앙리 4세
Bahasa Indonesia: Henri IV dari Prancis
latviešu: Anrī IV
Lëtzebuergesch: Henri IV. vu Frankräich
Malagasy: Henry IV
Bahasa Melayu: Henri IV dari Perancis
norsk nynorsk: Henrik IV av Frankrike
Runa Simi: Enric III
Simple English: Henry IV of France
slovenščina: Henrik IV. Francoski
српски / srpski: Анри IV
srpskohrvatski / српскохрватски: Henri IV od Francuske
татарча/tatarça: Henrix IV
Tiếng Việt: Henri IV của Pháp