Андамани и Никобари

Андамани и Никобари
Андамани и Никобари - अंडमान और निकोबार द्वीप
Држава:Индија
Главен град:Порт Блер
Површина:6.495 км²
Население:356.152
Густина на население:55 жит/км²
Јазик:никобарски, бенгалски, англиски, хинди, тамилски, малајалски, телушки
Религија:
Веб-сајт:[1]
Мапа
Положба на Андамани ио Никобари во Индија


Андамани и Никобари тамилски: அந்தமான் நிக்கோபார் தீவுகள், хинди: अंडमान और निकोबार द्वीपसमूह) се две посебни групи на острови кои заедно сочинуваат сојузна територија во Индија.

Територијата е сместена во Индискиот океан, географски се смета за дел на Југоисточна Азија. Се состои од две групи на острови, Андаманските Острови и Никобарските Острови, кои ги дели северниот напоредник на 10°, и тоа Андаманските Острови на север од оваа паралела и Никобарските Острови на југ од оваа паралела. Андаманското Море се наоѓа на исток a Бенгалскиот Залив на запад.

Главен град на територијата е Аднаманскиот град Порт Блер. Според последниот попис во Индија од 2001 година територијата броела 356.152 жители. Површината на овие острови изнесува околу 6.496 км².

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Андаманскія і Нікабарскія астравы
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: अंदमान आनी निकोबार
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: আন্দামান বারো নিকোবর দ্বীপমালা
कॉशुर / کٲشُر: انڈمان تٔ نِکوبار
မြန်မာဘာသာ: ကပ္ပလီကျွန်း
oʻzbekcha/ўзбекча: Andaman va Nikobar orollari
português: Andamão e Nicobar
slovenčina: Andamany a Nikobary
srpskohrvatski / српскохрватски: Andamanski i Nikobarski Otoci