Англиска граѓанска војна

Чарлс I.

Англиска граѓанска војна, понекогаш наречена Англиска револуција е име за серија вооружени конфликти кои се играле на Британскиот остров во средината на 17 век,и што е нејзиниот извор и тие имаат конфликт помеѓу Англискиот крал Чарлс I и Англискиот Парламент.

Конфликтот бил политички и религиозна природа. Чарлс го наследил Англискиот престол од бифшиот Шкотски крал Џејмса I од династијата Стјуарт. Ако бил номинална глава во Англиската цркава, многу во Англија го сметале за прикриен католик.Чарлс исто така се смета за англиски владетел, како и другите во тоа време, има има божествено право да владее и никој, вклучувајќи го и Парламентот нема право да воведи во прашање за неговиот авторитет и одлуки. Од друга страна, во Англија и Шкотска во тоа време тој продолжил да процветува протестантизмот во екстремни форми, вклучувајќи пуританизам чии претставници се Стјуартовата монархија го држи груб и грешен.


Other Languages
Bân-lâm-gú: Eng-lân Lōe-chiàn
беларуская (тарашкевіца)‎: Ангельская рэвалюцыя
Bahasa Indonesia: Perang Saudara Inggris
Lëtzebuergesch: Englesch Revolutioun
Bahasa Melayu: Perang Saudara England
Plattdüütsch: Ingelsche Börgerkrieg
Simple English: English Civil War
srpskohrvatski / српскохрватски: Engleski građanski rat
татарча/tatarça: Инглиз инкыйлабы
Tiếng Việt: Nội chiến Anh
中文: 英國內戰