Анаис Нин

Анаис Нин
Anaisnin.jpg
Портрет на Нин, c. 1920
Роден/аАнгела Анаис Хуана Антолина Роза Еделмира Нин и Кулмел
1903
Нили-сир-Сен, Париз
Починат/ајануари 14, 1977(1977-01-14) (воз. 73 г.)
Лос Анџелес
ЗанимањеПисател
НационалностАмериканка
ЖанрДневници
Еротска литература
Кратки приказни
Есеи
Сопруг/аХју Паркер Гилер (1923–1977)
Руперт Пол (1955–1966)
РодниниЈоакин Нин (татко), Јоакин Нин-Кулмел (брат)

Потпис

Ангела Анаис Хуана Антолина Роса Еделмира Нин и Кулмел (шпански: Angela Anaïs Juana Antolina Rosa Edelmira Nin y Culmell), позната под името Анаис Нин (Anaïs Nin //[1]) е американска писателка. Дете на родители од шпанско-кубанско потекло, е родена во Франција на 21 февруари 1903 година. Таа поминала одреден период од својот живот во Шпанија и Куба но поголем дел од своето време го поминала во Америка каде оформила кариера на препознатлив писател. Таа ги има објавено своите дневници кои опфаќаат повеќе од 60 години од нејзиниот живот. Почнала да пишува од својата 11-та година и продолжила да ги пишува дневниците до крајот на својот живот. Пишувала новели, критики, есеи, кратки приказни и книги со еротски содржини. Голем дел од нејзините пишани материјали биле објавени по нејзината смрт, како што се книгите Делта на Венера и Мали птици.

Other Languages
العربية: أناييز نين
تۆرکجه: آناییز نین
беларуская: Анаіс Нін
беларуская (тарашкевіца)‎: Анаіс Нін
български: Анаис Нин
català: Anaïs Nin
čeština: Anaïs Nin
dansk: Anaïs Nin
Deutsch: Anaïs Nin
eesti: Anaïs Nin
Ελληνικά: Αναΐς Νιν
English: Anaïs Nin
español: Anaïs Nin
euskara: Anaïs Nin
français: Anaïs Nin
galego: Anaïs Nin
հայերեն: Անաիս Նին
hrvatski: Anaïs Nin
Bahasa Indonesia: Anaïs Nin
italiano: Anaïs Nin
עברית: אנאיס נין
қазақша: Анаис Нин
kurdî: Anaïs Nin
Lëtzebuergesch: Anaïs Nin
magyar: Anaïs Nin
Nederlands: Anaïs Nin
norsk: Anaïs Nin
occitan: Anaïs Nin
polski: Anaïs Nin
português: Anaïs Nin
română: Anaïs Nin
русский: Нин, Анаис
shqip: Anaïs Nin
Simple English: Anaïs Nin
slovenčina: Anaïs Ninová
slovenščina: Anaïs Nin
srpskohrvatski / српскохрватски: Anaïs Nin
suomi: Anaïs Nin
svenska: Anaïs Nin
Tagalog: Anaïs Nin
Türkçe: Anais Nin
українська: Анаїс Нін
Volapük: Anaïs Nin