Амфитеатар

Колосеумот во Рим, изграден . 70 – 80 п.н.р, и е еден од најдобрите и најголемите дела во архитектурата и градежништвото.

Амфитеатар или театрон //[1][2] е отворенo собиралиште кое било употребувано за вечерна забава или собиранка наменета за спортски игри и спортски активнсти. Терминот доаѓа од старогрчките зборови Старогрчки јазик ἀμφιθέατρον (амфитеатрон- амфитеатар),[3] и од ἀμφί (амфи), што значи "седиште за обајца, клупа за двајца, или едно седиште за двајца" или " околу "[4] и θέατρον (тхеатрон ), со значење "место за гледање- приредба".[5][6]

Античките Римските театри- амфитеатар-ибиле со овална или кружна форма, која повеќе им наликувала на јајцевидна форма, и биле опкружени со седишта околу централната арена за изведување, нешто како денешните отворени стадиони, или теренски игралишта ]. Спротивно од двете Старогрчки јазик и Антички Рим театрите биле изградени во полукружна форма со седишта наредени на нивоа- на спратови наредени од едната страна од изведувачката сцена . Како резултат на ова во светот може да се најдат сцени со еднострани седишта за публика [[Театар во круг|Кружни театри]. Повеќето театри се наредени во природна формација на местоположбата, или самото место на кое се наоѓа театарот или театарската сцена.За три најголеми Римски амфитеатри (во оринална смисла)во светот по ред се in the world in order of size are the Colosseum, Santa Maria Capua Vetere и Амфитеатарот на El Djem.[се бара извор]

Other Languages
العربية: مسرح روماني
azərbaycanca: Amfiteatr
беларуская: Амфітэатр
български: Амфитеатър
bosanski: Amfiteatar
brezhoneg: Amfiteatr
català: Amfiteatre
čeština: Amfiteátr
Cymraeg: Amffitheatr
dansk: Amfiteater
Deutsch: Amphitheater
eesti: Amfiteater
Ελληνικά: Αμφιθέατρο
English: Amphitheatre
español: Anfiteatro
Esperanto: Amfiteatro
euskara: Anfiteatro
فارسی: تماشاخانه
Frysk: Amfiteater
Gaeilge: Aimfitéatar
galego: Anfiteatro
한국어: 원형극장
հայերեն: Ամֆիթատրոն
hrvatski: Amfiteatar
Bahasa Indonesia: Amfiteater
italiano: Anfiteatro
ქართული: ამფითეატრი
қазақша: Амфитеатр
kurdî: Amfîtiyatro
latviešu: Amfiteātris
Lëtzebuergesch: Kategorie:Amphitheateren
lietuvių: Amfiteatras
magyar: Amfiteátrum
Bahasa Melayu: Perani
монгол: Амфитеатр
Nederlands: Amfitheater
norsk: Amfiteater
norsk nynorsk: Amfiteater
oʻzbekcha/ўзбекча: Amfiteatr
polski: Amfiteatr
português: Anfiteatro
română: Amfiteatru
Runa Simi: Tumay aranwa
русский: Амфитеатр
Simple English: Amphitheatre
slovenščina: Amfiteater
ślůnski: Amfityjater
српски / srpski: Амфитеатар
srpskohrvatski / српскохрватски: Amfiteatar
svenska: Amfiteater
тоҷикӣ: Амфитеатр
Türkçe: Amfitiyatro
українська: Амфітеатр
中文: 圓形劇場