Амнести интернешенал

Амнести интернешенал (англиски: Amnesty International - меѓународна амнестија) — невладина организација фокусирана кон заштитата на човековите права. Се спротиставува на акциите на владите и групите кои се обидуваат да ги спречат луѓето во користењето на нивните права. Организацијата е основана во 1961 во Лондон и е добитник на Нобеловата награда за мир 1977. Организацијата бара ослободување на политичките затвореници, обезбедува праведни судења за нив, бара укинување на смртната казна, тортурата и суровото постапување во затворите како и престанок со политичките убиства и прогонот на луѓе поради различното мислење. Делува независно од владата.

Other Languages
azərbaycanca: Amnesty International
беларуская: Amnesty International
беларуская (тарашкевіца)‎: Міжнародная амністыя
Bahasa Indonesia: Amnesty International
ქართული: Amnesty International
Bahasa Melayu: Amnesty International
norsk nynorsk: Amnesty International
پنجابی: ایمنیسٹی
русский: Amnesty International
Simple English: Amnesty International
slovenščina: Amnesty International
srpskohrvatski / српскохрватски: Amnesty International
татарча/tatarça: Amnesty International
українська: Amnesty International
Tiếng Việt: Ân xá Quốc tế