Амазонки
English: Amazons

Амазонка
Амазонка се подготвува за битка

Амазонки — митолошки народ составен од женски воини во старогрчката митологија и антиката. Херодот сметал дека се од регионот кој се граничи со Скитија во Сарматија (денес во Украина). Други историографии сметаат дека биле од Мала Азија,[1] а понекогаш и Либија.[2]

Значајни кралици на Амазонките се Пентесилеја, која учествувала во Тројанската војна, и нејзината сестра Хиполита, чиј магичен појас, подарен од нејзиниот татко Арес, бил причина за еден од подвизите на Херкул. Амазонските напаѓачи често биле прикажувани во битка со грчките воини во амазономахиите во класичната уметност.

Амазонките станале поврзани со многу историски луѓе во текот на периодот на Римската империја и доцната антика. Во римската историографија, постојат повеќе споменувања на Амазонски инвазии во Мала Азија. Од почетокот на модерниот период, нивното име станало термин за женски воини.

Other Languages
العربية: أمازونيات
azərbaycanca: Amazonlar
Bân-lâm-gú: Amazon
беларуская: Амазонкі
български: Амазонки
brezhoneg: Amazonezed
Чӑвашла: Амазонсем
čeština: Amazonky
corsu: Amazoni
dansk: Amazone
Deutsch: Amazonen
eesti: Amatsoonid
Ελληνικά: Αμαζόνες
English: Amazons
Esperanto: Amazonoj
français: Amazones
한국어: 아마조네스
hrvatski: Amazonke
Bahasa Indonesia: Suku Amazon
interlingua: Amazon
italiano: Amazzoni
עברית: אמזונה
ქართული: ამორძალები
қазақша: Амазонкалар
Кыргызча: Амазонкалар
Latina: Amazones
latviešu: Amazones
lietuvių: Amazonės
magyar: Amazonok
Nederlands: Amazonen
日本語: アマゾーン
нохчийн: Амазонкаш
norsk: Amasoner
norsk nynorsk: Amasone
română: Amazoane
русский: Амазонки
Scots: Amazons
shqip: Amazona
Simple English: Amazons
slovenščina: Amazonke
српски / srpski: Амазонке
srpskohrvatski / српскохрватски: Amazonke
svenska: Amasoner
Tagalog: Mga Amazona
Türkçe: Amazonlar
українська: Амазонки
اردو: ایمیزن
Tiếng Việt: Chiến binh Amazon
Winaray: Amazona
Zazaki: Amazoni
中文: 亞馬遜人