Алексеј Леонов
English: Alexei Leonov

Алексеј Леонов во 1974 г.

Алексеј Леонов (р. 30 мај 1934), советски космонаут, полковник. Прв човек кој претстојувал заштитен со скафандер во вселената надвор од леталото. Задачата ја извршил за време на летот на Восход 2, на 18 март 1965 г. со кое управувал Павел Бељаев.

Other Languages
Afrikaans: Aleksei Leonof
asturianu: Alekséi Leónov
azərbaycanca: Aleksey Leonov
беларуская (тарашкевіца)‎: Аляксей Лявонаў
български: Алексей Леонов
bosanski: Aleksej Leonov
čeština: Alexej Leonov
Cymraeg: Alexei Leonov
Ελληνικά: Αλεξέι Λεόνοφ
English: Alexei Leonov
français: Alexeï Leonov
Gàidhlig: Aleksey Leonov
Bahasa Indonesia: Alexey Leonov
Кыргызча: Алексей Леонов
Malagasy: Alexeï Leonov
Nederlands: Aleksej Leonov
português: Aleksei Leonov
română: Aleksei Leonov
Runa Simi: Alexey Leonov
Simple English: Alexey Leonov
српски / srpski: Алексеј Леонов
Türkçe: Aleksey Leonov